Tuna, yeni kitabıyla okurlarına merhaba dedi

Meserret Yayınevi'nden çıkan hatıra kitabının editörlüğünü şair Ercan Yılmaz
üstlendi. Yılmaz, Kırkikindi'yi şöyle anlatıyor:

'Günleri değil anları hatırlarız' diyor Pavese. Fahri Tuna, Kırkikindi'de
hem günleri hem anları hatırlıyor. Kırk yılın hâtıraları bunlar... Hâtırası kalbe ışıklarla dökülen anları belleğinin 'ceviz sandığı'ndan çıkarırken mizaha bol bol başvuruyor. İsimler, mekânlar, olaylar, zamanlar... Sadece bir 'insan'ın değil, aynı zamanda bir 'şehrin' tarihi Kırkikindi.
Şehrin sokaklarında ya da bir insanın labirentlerinde dolaşıyormuşcasına bir hisle dolaşıyorsunuz Kırıkikindi'nin sayfalarında.
Zaman, Tuna'da ete-kemiğe bürünüyor sanki; ve sonra 'hâtıra' diye görünüyor. Biraz biyografi, biraz hâtıra, biraz deneme, biraz portre, biraz hikâye. Tuna'nın en büyük hüneri 'vefa' ve 'samimiyet'i.

Bir dönemin kalp tarihini yazıyor o; hâtıralarla kâh şiir karışıyor kâh bir 'mühendis'in akıl oyunları.

Kâh acı güzelliklerle karşılaştırıyor bizi kâh gülüşlerin hüzünleriyle. Kırkikindi bize, bir taşra şehrinden hareketle Türkiye'yi okumak için imkân tanıyor dersek mübalâğa etmiş sayılır mıyız?
Elbette hayır.

Çünkü Kırkikindi, Tuna'nın dikkatli ve ayrıntılar üzerine yoğunlaşmış üslûbuyla mühendis zekâsının izdivacından doğmuş, toprağımıza yağmurun bereketini taşıyan bir eser.Ve plakta daima o şarkı: 'Mâzi kalbimde bir yaradır.'

- Medyabar, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2802040/tuna-yeni-kitabiyla-okurlarina-merhaba-dedi