Sakarya yeni stadına rağmen neden aday şehir olamadı?

Medyabar.com

2024 Avrupa Futbol Şampiyonası'na aday olan Türkiye, turnuvayı alması durumunda müsabakaların yapılacağı aday şehirleri açıkladı.

Aday şehir ve statlar arasında komşu Koceli yer alırken yepyeni ve modern bir stada kavuşan Sakarya'nın yer almaması dikkat çekti.

İstanbul (Atatürk Olimpiyat Stadyumu ve Ali Sami Yen SporKompleksi Türk Telekom Stadyumu), Bursa (Büyükşehir Belediye Stadyumu), Antalya (Antalya Stadyumu), Eskişehir (Eskişehir Yeni Stadyum), Gaziantep (Gaziantep Stadyumu), Konya (Konya Büyükşehir Belediye Stadı), Trabzon (Şenol Güneş Spor Kompleksi), Kocaeli (Yeni Stadyum), Ankara (Yeni Stadyum) bildirilen şehirler oldu.

Sakarya'nın neden bu adaylıkta yer almadığı soruları gün boyu konuşulurken, sosyal medya da çok çeşitli iddialar ortaya atıldı.

Bazı platformlarda ise UEFA'nın standartlarına ve şehirlerle ilgili avantajlara yer verildiği açıklandı.

İddialara göre;

Buna göre maç oynanacak şehirlerde hafif raylı ya da tramvay olmalı.

Şehirdeki otellerin sayısı, farklı kökenlere ve geleneklere sahip misafirleri ağırlamakta kullanılacak restoran sayısı, kentin eğitim seviyesi, suç oranları, üst geçit sayısı, yolların durumu, bisiklet yolu standartları gibi birçok kritikler maç oynanacak şehirler için önem taşıyor.

UEFA bu kriterleri değerlendirdiğinde uygun olmayan şehirlerde maç oynanmasına izin vermiyor. Bu iddialar sosyal medya ve bazı platformlarda günün konusu oldu.

- Medyabar, Spor bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2802460/sakarya-yeni-stadina-ragmen-neden-aday-sehir-olamadi