Arıları ölen yetiştiriciler şikayetçi

Taşburun köyünde arı yetiştiricileri, dışarıdan gelen arı yetiştiricilerinden oldukça şikayetçiler. Trabzon?dan getirildiği iddia edilen arıların Taşburun?da ki arıları öldürdüğü, kovanlardaki balları da aldıklarını iddia eden arıcılar, oldukça dertli.

Edinilen bilgilere göre Taşburun köyünde arıcılık yapan köylüler Trabzon?dan birileri tarafından 80 kovan arının izinsiz bir şekilde köyün belirli yerlerine izinsiz yerleştirildiği ve dışardan gelen arıların buradaki arılara göre oldukça büyük olduğu iddia edildi.

Dışardan gelen arıların yerli arılara saldırdığı ve kovanlarda birikmiş olan balları da aldıkları öğrenildi.

Köy halkının ilçe tarım müdürlüğüne bu konuda suç duyurusunda bulunacağı, dışarıdan gelen arıların en az mevcut arıların veya yerleşim alanlarının 3 Kilometre uzağına konulması gerektiğini söylediler.

Arı yetiştiricileri, Trabzon?dan gelen arıların köy içi yerleşim alanları ve köyde bulunan mevcut arılara yakın mesafede ve izinsiz yerleştirildiği ve bu arıların birçok kovanları talan ederek ölümlere neden olduğu, ilçe tarım müdürlüğünden bu konuda destek ve yardım talep ettiklerini bildirdiler.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2802727/arilari-olen-yetistiriciler-sikayetci