'Okullarda maalesef engelli asansörleri yok'

"3 Aralık Dünya Engelliler Günü" kapsamında Arifiye Yetişkin Zihinsel Engelliler Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinde engelliler muhteşem bir gösteri yaptı

Şehit Erol Olçok Anadolu Lisesinde düzenlenen etkinliğe Vali Balkanlıoğlu'nun yanı sıra;Söğütlü Kaymakamı Esengül Korkmaz Çiçekli, Arifiye Kaymakamı Adem Yazıcı, Serdivan Kaymakamı Muhsin Çatmadım, Belediye Başkanları, Aile Sosyal Politikalar İl Müdürü Mutlu Işıksu, kurum amirleri, Gaziler, STK temsilcileri, öğretmenler, engelliler ve aileleri katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan program konuşmalar ile devam ederken, yetişkin engelliler tarafından seslendirilen şarkılar, halk oyunları gösterisi ve skeçler katılımcılar tarafından büyük alkış aldı.

Engellilerimiz tarafından hazırlanan programın kendisini çok duygulandırdığını ifade eden Vali İrfan Balkanlıoğlu, "Toplumuzun belirli bir kesimi engelli.Engelli birey olmak her an herkesin başına gelebilecek bir durum.Engelli vatandaşlarımız, dünyayı pencereden ve evinden seyretmek zorunda değil, en az bizim kadar onların da her şeyden faydalanmaya, her yere gidebilmeye hakları var. Bu nedenle belediyelere, devlet dairelerine büyük iş düşüyor. İster görme engelli, ister ortopedik engelli birisi olsun, evinden çıktığı zaman rahatlıkla hayatını yardımsız idame edebilmeli. Yollar ona göre yapılmalı, tekerlekli sandalyesiyle her yere girebilmeli, resmi dairelere ya da herhangi bir alışveriş merkezine gittiğinde kimseden yardım istemeden asansöre binebilmeli. Her türlü sporunu, eğlencesini, alışverişini yapıp hiçbir yardıma gereksinim duymaksızın evine geri dönebilmeli. .Aynı zamanda her binada, özellikle okullarda engelli asansörü de olmalı. Engelli çocuklarımız okula girişinden sınıfına varıncaya kadar her alanda kolayca hayatını devam ettirebilmeli. Maalesef bu konuda çok eksiğimiz var, düzenlenmesi gereken çok fazla alan da var. Aslında engellilerimizin rahatlığı için kanunlar çıkartılıyor, ancak bu konuda bazı kurumlar üzerine düşeni yapmakta gecikiyor. Medeni ve gelişmiş ülkelerin tamamında engellilere ilişkin çok güzel tedbirler alınıyor, umarım biz de çıkan kanunları uygulayıp o düzeye gelebiliriz" dedi.

Balkanlıoğlu, etkinliklerde yer alan engellilere çeşitli hediyeler verirken, yine yetişkin engellilerce atölyelerde yapılan yağlı boya ve el işi ürünlerinin yer aldığı sergiyi de gezdi ve bu güzel çalışmalar için tüm engellilerimizi tebrik etti.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2802824/okullarda-maalesef-engelli-asansorleri-yok