İlk Hybrid Otobüsünde SAÜ İmzası

San-Tez Projesi kapsamında Sakarya Üniversitesi ve Temsa Ar-Ge işbirliği ile geliştirilen TEMSA Aveneu Hibrit Otobüs prototipi hazırlık çalışmaları tamamlandı.

Belediyelerin yolcu taşıma ihtiyaçlarına çevreci olarak cevap vermek için Sanayi Bakanlığı ve Temsa Ar-Ge tarafından finansal ve teknik olarak desteklenerek hazırlanan Hibrit Otobüs, yakıt kullanımında ki cimriliği ile de öne çıkmaktadır. Çarşı-Karaman güzergahı üzerinde gerçekleştirilen test ve optimizasyon sürüşlerinde hibrit otobüsün yüzde 30'un üzerinde yakıt tasarrufu sağladığı ve taşıt emisyonlarını azalttığı görülmüştür. Sakarya Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Şeref Soylu tarafından yürütülen projenin test ve optimizasyon çalışmaları, Avrupa Birliğinde 2013 yılında yürürlüğe girecek olan "Euro Vı" normlarına göre yapılmıştır. "Euro Vı" normlarına göre taşıt test parametrelerinin gerçek dünya şartlarına uygunluğunu sağlamak için test ve optimizasyon çalışmaları taşıtın normal güzergahında seyir halinde iken yapılması gerekmektedir.

Günümüzün gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerinde hava kirliliğinin en önemli kaynaklarından birisi de kontrolsüz olarak artan taşıt trafiğidir. Şehirlerimizde çevre ve insan sağlığını olumsuz olarak etkileyen hava kirleticilerin (NOx, PM, CO, HC, CO2) önemli miktarlarından bu artan taşıt trafiği sorumludur. Her yıl dünya genelinde 2 milyon erken ölüme sebep olduğu tahmin edilen ulaştırma kaynaklı hava kirliliğini azaltmak için geliştirilen Dizel-Elektrik hibrit sistemler, hem taşıt emisyonlarını azaltmak hem de yakıt ekonomisini iyileştirmek için günümüzün en önemli alternatiflerindendir. Özellikle yoğun trafikte konvensiyonel otobüsler hala yüksek emisyon ve yakıt tüketimine sebep olurken, hibrit otobüsler rejeneratif frenlemeden dolayı hem yakıt tüketimini hem de emisyonları minimize etme kabiliyetine sahiptir.

- Medyabar, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2803358/ilk-hybrid-otobusunde-sau-imzasi