AK Kadınlardan "Şiddetsiz sevin" paneli

Adapazarı Orhangazi Kültür Merkezi?nde düzenlenen panele konuşmacı olarak AK Parti Milletvekili Doç. Dr. Ayşenur İslam, AK Partiİl Kadın Kolları Başkanı Çiğdem Erdoğan Atabek, Türk Kadınlar Birliği Şube Başkanı Tevhide Yağan, SATSO Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı İffet Hacıeyüpoğlu, SAÜ Kadın Araştırmaları Merkezi Müdürü Prof. Dr. Nurgül Keser ve Davranış Bilimleri Uzmanı Nuray Büyük katıldı.

Panelin moderatörlüğünü üstlenen AK Parti Sakarya İl Kadın Kolları Başkanı Çiğdem Erdoğan Atabek 25 Kasım Kadına Karşı Şiddet Günü dolayısıyla düzenledikleri panelde Sakaryalı kadın aktörlerin bir araya geldiğini ifade ederken, "Daha önce bu gibi panellerde şehir dışından gelen uzmanları konuk ederdik. Ancak bu kez Sakaryalı kadın aktörlerin daha uygun olacağını düşündük. Sakarya?nın ilk kadın milletvekilini çıkarmış olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Sayın vekilimiz bu açıdan Sakaryalı kadın STK?lar ile sıklıkla bir araya geliyor ve birlikte çalışmalar yürütüyor. Bu panelde bu çalışmaların bir devamıdır" dedi.

Kadına karşı şiddetin tanımını yapan ve bunu sebep-sonuç ilişkisi ile anlatan SAÜ Kadın Araştırmaları Merkezi Müdürü Prof. Dr. Nurgül Keser, "Kadına şiddet konusunda elimizde en önemli rakamlar 2009 yılında yapılan bir araştırma sayesinde var. Kadına karşı şiddetti 4 ana başlıkta toplayabiliriz. Bunlar fiziksel, psikolojik, cinsel ve ekonomik şiddettir. Kadın toplum içerisinde ve en çokta ailesinde bu şiddetlere maruz kalmaktadır. Kadınlarımızın yarısı yaşadığı ve gördüğü şiddeti kimseye anlatmıyor. Bu gerçekten çok önemli bir sorun. Kadınlarımızın şiddet gördükten sonra bunu başkaları ile paylaşması eğitim düzeyine göre farklılık gösteriyor" diye konuştu. Keser ayrıca kadına yönelik şiddet olaylarında verilen cezalar hakkında da bilgiler verdi.

Türk Kadınlar Birliği Şube Başkanı Tevhide Yağan da, AK Parti İl Kadın Kolları'nı düzenlemiş oldukları panelden dolayı tebrik ederken; ilimizde yürüttükleri kadınlara karşı şiddettin önlenmesi konusunda ki çalışmalar hakkında bilgi verdi. SATSO Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı İffet Hacıeyüpoğlu ise kadınların istedikleri takdirde toplumda çok önemli yerlere gelebileceğini vurgulayarak, kadınların iş hayatında ki rolünü anlattı.

AK Parti Milletvekili Doç. Dr. Ayşenur İslam ise, kadına karşı uygulanan şiddetin bir barbarlık olduğunu ifade ederek, bunun önüne geçebilmek için yürüttükleri çalışmaların hız kesmeden devam edeceğini söyledi. Programın sonunda katılımcılara plaket verildi.

- Medyabar, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2804985/ak-kadinlardan-siddetsiz-sevin-paneli