Rektör Elmas'tan 'apart kriteri' açıklaması!

MEDYABAR.COM / Azim ÇELİK

Sakarya Üniversitesi Rektörü Muzaffer Elmas ve fakülte dekanları bugün üniversite kampüsünde gazetecilerle kahvaltıda bir araya geldi. Organize edilen programda SAÜ Rektör Muzaffer Elmas, üniversitede sürdürülen çalışmaları içeren bir sunum yaparak, daha sonragazetecilerin sorularını yanıtladı.

15, 20 GÜN İÇİNDE BİTER

Elmas, şehirde son zamanlarda ön planda olan sorunlar hakkında basın mensuplarını sorduğu sorular üzerine açıklamalarda bulundu. Son günlerde Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki göz ve kulak servislerinin Korucuk'a taşınması konusunda açıklama yapan Elmas, bu kararın verilmesi için çok fazla beklenmemesi gerektiğini dile getirerek şunları söyledi:

"Eğitim hizmetlerinden biz sorumluyuz ama klinik hizmetlerinden bakanlık sorumlu. Bu işin karar vericileri genel sekreterlik, başhekimlik. Belki bunların başka arka planları vardır biz onları bilemiyoruz. Bu 3 senedir tartışılan bir konu. Ama ben sadece 2 şey söylemek istiyorum; baktığınızda dıştan baktığınız da Sakarya'da Tıp fakülteleri ikinci basamak üçüncü basamak işleri, yani uzman hekimlerin yaptığını biz burada profesörlere yaptırmaya çalışıyoruz. Merkezde insanların hemengittiği bir birim olsun. Burada sevk edilen hastane Tıp Fakültesi ile Korucuk'a gitsin. Asıl mantıklı çözüm budur. Bunun dışındaki tartışmaların bir sonuç getireceğine inanmıyorum. Herkesin makul bir çözümü vardır. Göz, kulak, üroloji bunlar gitsin, kalsın diyenler bunlar yüzde yüz haksız değildir. Politikacılar da buna müdahil oldular. Bakanımız var, başhekimimiz var. Makul bir sonuç çıkacaktır heralde. Biraz bu işler artık, Sakarya içinde daha hızlı olmaya başlayacak diye umuyorum. Bu konu beklemez. Herhalde 15 20 gün içinde biter."

APART POLEMİĞİ

Rektör Elmas konuşmasının devamında Sakarya üniversitesi'nin bulunduğu Serdivan bölgesinde belediyenin 80 metre karenin altında ev yapılmaması yönünde aldığı kararlarla ilgili, bir gazetecinin 'fuhuş olduğu için mi bu karar alındı?' şeklindeki sorusuna,"Hepimizin çoluğu çocuğu var. Ben şunu da kesinlikle çok şiddetle eleştiriyorum. Bu konunun sadece fuhuş algısıyla Sakarya'da ulusal basına yansıması, bu Türkiye'nin sorunu. Dünyanın en gelişmiş ülkelerindeki üniversitelerde 2 yıl okulun yurdunda kalmak zorundasınız. Üniversitede kültürünü kazandırıyor kişiye. Bu bir sosyolojik bir olay. Akademik bir olay. Bu tartışma bitmez ki bu tartışma. Her öğrenci bizim için kutsaldır. Bu konularda genel olarak hepimiz sorumluyuz. Devlette sorumlu, anayasada var. Kimin ne yaptığı ne ettiği belirli bir düzey. Burada dediğim gibi yurtların ideolojileri hiç önemli değil. Ulusal basında 2 hafta yazıldı bu" diye cevap verdi.

Programda SAÜ'nün son dönemde sürdürdüğü akademik çalışmalarla ilgili bir sunum yapan Rektör Elmas, geçtiğimiz gün yapılan törenle Sakarya'ya 5 Bin öğrencinin staj için iş yerlerine gönderildiğini söyledi.

HEDEF AVRUPA ÖDÜLÜ

Kısa bir süre önce mükemmellik ödülüne layık görülen SakaryA Üniversitesi için bu yıl da Avrupa ödülleri için gerekli başvurunun yapıldığını söyleyen Rektör Elmas, üniversitenin dünya sıralamaları içerisinde iyi bir konumda olduğuna dikkat çekerek,"Eğitim Fakültesi Türkiye'de 3. sırada. Çünkü bu alanda bilimsel çalışmalar yapan bir birimimiz var. Yapı ve şehircilik alanında 9. sıradayız. Bu iki alanda ilk 500'e girdik dünyada. Tıp'ta 60, biyolojide 60't, tarihte 50'deyiz. Bu bir kaç sene içinde düzelir diye düşünüyorum. Girişimci üniversite içinde, üniversitemiz aslında potansiyelimiz yüksek. Bu sene Avrupa ödülüne başvurduk." şeklinde konuştu.

Konuşmasının devamında Sakarya Üniverstesi'ndeki öğrencilere verilen imkanların çok geniş olduğunu dile getirerek, verilen imkanların 3'te 1'inin başka bir üniverside verilmesi durumunda kendisinin de o üniversiteye gideceğini dile getirdi. Sakarya Üniversitesi'nin düzenlediği basınla buluşma programı, Rektör Muzaffer Elmas'ın yaptığı açıklamaların ardından son buldu.

TOPLANTININ TAMAMINI AŞAĞIDAN İZLEYEBİLİRSİNİZ..

Haberin Videosu

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2805289/rektor-elmastan-apart-kriteri-aciklamasi