"Gar Pazarına" tepkiler büyüyor. İşte böyle denetlendi

MEDYABAR.COM-:Kent merkezinde bulunan Adapazarı Tren Garı'nda geçtiğimiz günlerde "kermes" adı altına kurulan pazarda 3 gündür satış yapılıyor.

TCDD'nin bir şubesi tarafından verilen izinle kurulduğu iddia edilen Türkiye'nin dört bir yandan gelen pazarcıların yöresel ürünleri sattığı pazar yerine tepkiler ise her geçen gün büyüyor.

Sakaryalı esnaf, pazarcı ve vatandaşlar gar binası içinde kurulan bu pazarın bölgede "haksız rekabete" sebep olduğunu belirterek duruma tepki gösterdi.

Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği(SESOB) ve buna bağlı Sakarya Sebze ve Meyveciler Odası'nın şikayeti üzerine bugün kurulan pazar yerinde inceleme yapıldı.

Sakarya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri, bugün Sakarya Büyükşehir Zabıtası görevlileri ile birlikte kurulan pazar alanına giderek incelemelerde bulundu.

Açıkta sucuk, makarna, bal, yağ, pişmaniye gibi ürünlerin satıldığı tezgahları inceleyen müdürlük ekipleri "Hijyen" raporu tutttu.

Yapılan inceleme sonunda tutulan raporda, pazarın hijyen ortamından uzak olduğu ve satış için uygun olmadığı yönünde bilgilere yer verildi.

Denetlemeye katılan Sakarya Sebze ve Meyveciler Odası Başkanı Muzaffer Kabacan yapılanın yanlış olduğunu belirterek, "TCDD ne zamandan beri pazar kurmaya yetkili. Biz Pazarcılar Odası Başkanı olarak biz buna kesinlikle karşıyız. Zaten küçük esnaf sorun, dert, para kazanamıyor. Bir de geliyorlar böyle başka illerden neyin ne olduğu belli değil. Buradaki esnafı düşünmeden. Yani bu tür şeylere kesinlikle izin vermeyeceğiz. Burası Devet Demir Yollarına ait. Devlet Demiryolları içine pazar yeri kurulur mu? Bunu buraya koyacaklarına buraya treni getirsinler onun için mücadele etsinler. Buraya pazar yeri kurmasınlar." dedi.

Başkan Kabacan ve beraberindekiler Adapazarı Gar Müdürü Hüsamettin Töre'yi makamında ziyaret ederek kurulan pazarla ilgili bilgi aldı.

Gıda Müdürlüğü'nün kurulan pazar için bir cezai işlem uygulayıp uygulamayacağı henüz bilinmiyor.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2805450/gar-pazarina-tepkiler-buyuyor-iste-boyle-denetlendi