Bedelli askerlikten faydalanacaklara önemli uyarı

Milli Savunma Bakanlığı, bedelli askerlikten yararlanacak olanları, "Celp, sevk ve temel askerlik eğitimi sırasında karşılaşabilecekleri muhtemel durumlar" konusunda uyardı.

3 Ağustos'ta başlayan ve 3 Kasım'da sona erecek bedelli askerlik başvurularında sayının 450 bine yaklaştığı öğrenildi.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, bedelli askerlik uygulamasına yönelik çalışmalar, Milli Savunma Bakanlığı koordinesinde Genelkurmay Başkanlığı ve Kuvvet Komutanlıklarının ilgili birimlerinin katılımıyla yoğun şekilde devam ediyor. Sürece Jandarma Genel Komutanlığı yetkilileri de katkı sağlıyor.Bedelli askerlikten faydalanmak üzere 450 bine yakın başvuru yapıldı.

BAŞVURU ŞARTLARI

Düzenlemeye göre, bedelli askerlikten 1 Ocak 1994 tarihi de dahil, bu tarihten önce doğup 15 bin Türk lirası ödeyenler yararlanabilecek. Uygulamadan faydalanacaklar 21 gün temel askerlik eğitimi alacak.

Yurt dışında yaşayanlar ile resmi olarak yurt dışında 3 yıldan daha fazla çalışanlar, 2 bin avro ödemeleri ve Milli Savunma Bakanlığınca verilecek uzaktan eğitimi almaları halinde askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak.

Kanuna göre, bedelli askerlikten faydalanmak isteyen hak sahipleri, 3 Ağustos'ta başlayan ve 3 Kasım'a kadar sürecek üç ay boyunca başvurularını e-Devlet üzerinden, ayrıca yurt içinde askerlik şubeleri ile yurt dışında konsolosluklar aracılığıyla yapabilecek.

Hak sahibi olduğu belirlenerek müracaatı kabul edilen yükümlüler, başvuru belgesini aldıktan sonra bankaya 15 bin lira yatıracak. Yükümlüler, bedeli yatırdığını gösteren dekontu askerlik şubelerine teslim ederek celp duyurusunu bekleyecek.

İLK BİRLİKLER BELLİ OLDU

Bedelli askerlik uygulamasına ilişkin celp takvim süreci de işliyor.

Müracaat sürecini tamamlamış bedelli askerlik hizmetine tabi yükümlülerden, üç celp döneminden ilkinde temel askerlik eğitimi alacaklara ilişkin bilgiler, e-Devlet sistemi üzerinden yayımlanmıştı.

Yükümlüler, temel askerlik eğitimi alabilecekleri birlikleri sistem üzerinden öğrenirken bilgiler, ayrıca yükümlülerin adlarına kayıtlı cep telefonlarına da mesaj olarak da gönderilmişti.

Milli Savunma Bakanlığınca, bedelli askerlikten faydalanmak isteyenlere üç celp döneminde temel askerlik eğitimi verileceği, ilk celp döneminde birliklere sevk işleminin 15 Eylül'de, ikinci sevk işleminin 6 Ekim'de, üçüncü sevk işleminin de 27 Ekim'de yapılacağı açıklanmıştı.

İkinci celp dönemine ilişkin sevk bilgileri 6 Eylül'de, üçüncü celp dönemine ilişkin bilgiler de 27 Eylül'de e-Devlet sistemi üzerinden ilan edilecek.

İlk 3 dönemde yer almayan diğer yükümlülerin celp planlaması da 3 Kasım'dan sonra ayrıca duyurulacak.

İŞLEMLERİNİ GECİKTİRENLER KAPSAM DIŞINA ÇIKARTILACAK

Celp dönemleri ilan edilen yükümlülerin, yoklamalarını celp dönemleri için belirlenen ve e-Devlet'te kişisel olarak belirtilen yoklama tarihine kadar tamamlamaları gerekecek.

Gerekli işlemleri süresi içinde tamamlamayan yükümlüler, bedelli askerlik kapsamı dışına çıkartılacak.

BEDELLİ ASKERLİK YAPACAKLARA UYARILAR

Turan Yılmaz'ın Hürriyet'te yer alan haberine göre, Askeralma Genel Müdürlüğü'nün (ASAL) sitesinden yapılan uyarılar şöyle:

RAPOR ALANA ÜCRETİ İADE

Askerlik başvurusu ve ödemesini yapanlardan celp dönemleri için belirlenen süreler içinde yoklamalarını tamamlamayanlar kapsam dışına çıkarılacak.

Sevk evrakını almasına karşın yasal mazereti olmaksızın birliğine katılmayanlar ile celp dönemine ait sevk evrakını süresi içinde almayanlar kapsam dışına çıkarılacak.

Celp dönemi içerisinde birliğine geç katılanlar geç katıldıkları süre kadar geç terhis edilecek.

Sağlık nedeniyle erteli durumda bulunan yükümlüler askerlik şubeleri aracılığıyla bedelli askerlik başvurularını yapabilecekler. Askerlik şubelerince başvurular alınacak ve gerekli bilgilendirmeler yapılacak.

Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliği kapsamında sağlık nedeniyle ertesi yıla bırakma işlemi 3 yıla kadar yapılabilecek. Rapor bitim tarihinden 15 gün öncesi olan hastaneye sevk dönemi haricinde başka bir zaman diliminde hastaneye sevk işlemi yapılamayacak. Sağlık işlemi ile ilgili kesin karar alındığında, sağlık kararına göre yükümlüler izleyen celp döneminde temel askerlik eğitimine tabii tutulacak ya da kapsam dışına çıkarılacak.

Sağlık nedeniyle erteleme alanlar sağlık raporlarının bitim tarihi öncesinde sağlık işlemlerini tamamlamak üzere askerlik şubelerine başvuracak, sağlık işlemlerinin sonucuna göre de bedelli askerlik işlemleri devam ettirilecek.

"Askerliğe elverişli değildir" raporu verilenler bedelli kapsamından çıkarılacak, talepleri halinde de ödemelerini geri alabilecekler.

İstirahat/hava değişimi raporlarının sadece 2 günü askerlik hizmetinden sayılacak.

Cezaevindeyken bedelliden yararlanmak için başvuranlar tahliye tarihinden itibaren bir ay içinde en yakın askerlik şubesine başvuracaklar.

Denetimli serbestlik kapsamındakiler, Cumhuriyet başsavcılıklarından alacakları 'Bedelli askerlik hizmeti kapsamında askere gitmesinde sakınca yoktur' yazısıyla askerlik şubesine başvurdukları takdirde işlemleri yapılacak. Aksi halde temel askerlik eğitimlerini denetimli serbestlik sonrasında yerine getirecekler.

Firar edenlere askerlik ile askeri ceza kanunları kapsamında adli işlem yapılacak.

Disiplinsizlik yapanlara da yine TSKDisiplin ve Askeri Ceza Kanunları kapsamında işlem yapılacak.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2805911/bedelli-askerlikten-faydalanacaklara-onemli-uyari