"Adapazarı süpürgesi sokaklarımızı süpürsün"

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Adapazarı İlçe başkanı Halil Hakan Oturak, Kırsal Kalkınma ve Tarım konulu ziyaretlerine devam ediyor.

Adapazarı'nda süpürge üreticilerini ziyaret eden ilçe başkanı Oturak iş sahipleri ve ustalardan süpürgeciliğin durumu ile ilgili bilgi aldı.

 Üreticiler, "bir zamanlar burada 500-600 civarında esnaf varken şimdi bu rakam 50-60'a kadar düştü. Eskiden Adapazarı çiftçisi süpürge eker, genç kızlar süpürge dikimiyle çeyiz parası toplardı. Onlarca mahalleye ek gelir imkanı olan bu sektör, yıllar geçtikçe bir takım
gelişmelerin altında ezildi" şeklinde konuştu. 

EKİM YOK DENECEK KADAR AZ 
Sakarya Ticaret Borsası süpürge üreticileri temsilcisi Metin Uzunoğlu; şu an süpürge ekimi yok denecek kadar az olduğunu, bundan dolayı son dört yıldır ithalat yapmak zorunda kaldıklarını, yılda 2 milyon dolar civarında süpürge otu ithalat ettiklerini ifade etti.

DESTEK BEKLİYORLAR
Süpürge otu tohumlarının yem ve boya sanayiinde kullanılabildiğini, üretimden çıkan hurda süpürgelerin kümes hayvancılığında zemin malzemesi olarak değerlendirilebildiğini belirten üreticiler her türlü yüzeyde temizlik yapabilen, hijyen ve insan sağlığı açısından zararsız ayrıca uzun ömürlü
olan Adapazarı süpürgesinin hammadde ve pazarlama sıkıntıları ile ilgili yetkililerden destek beklediklerini ifade ettiler.

İÇLER ACISI 

MHP ilçe başkanı Halil Hakan Oturak, 
"Adapazarı'nın ekonomisinin yanı sıra vazgeçilmez bir kültürel değeri olan süpürgeciliğin günden güne eridiğine şahitlik ediyoruz. Bugünlerde bir takım tarımsal sanayi bölgeleri kurulmaya çalışılırken, kendi topraklarında yetişen ürünü kendi üretim tesislerinde üreterek tarımsal bir sanayi ürününe çeviren Süpürgecilik sanayii Adapazarı'nda yıllar önce kurulmuşken bugün ihracat değil ithalat yapar bir seviyede olması içler acısı bir durum" dedi.

SOKAKLARA ADAPAZARI SÜPÜRGESİ 
Başta Adapazarı sokakları olmak üzere tüm ilimizin sokaklarını Adapazarı süpürgesi ile süpürerek işe başlanabileceğini ve süpürge ekimi için yerel yöneticilerin projeler ortaya koyabileceğini ifade eden ilçe başkanı Oturak, "belediye başkanlarımızın bu konuya eğileceğini düşünüyorum" diyerek kendilerine bu konuda destek vereceklerini söyledi.

HEYKEL ÖNERİSİ 
Şehrin kültürünü sonsuza dek yaşatabilmek adına önemli bir yerine süpürgeciliği tasvir eden bir heykel dikilebileceğini, süpürgeden yapılan maskot, magnet gibi turistlerin ilgilisini çeken hediyelik eşyalarla pazarlama tekniklerinin geliştirilebileceğini belirten Başkan Oturak, "şu an yapılacak her adım bu sektöre can suyu vermek olacaktır" ifadelerini kullandı.

MHP'NİN TEKLİFİNE DESTEK 

Seçim olmadığı halde böyle bir ziyaret yaptığı için üreticiler ilçe başkanına teşekkür ettiler ve MHP'nin belediye meclisinde verdiği Kırsal Kalkınma ve Tarım Komisyonu kurulması teklifini desteklediklerini belirttiler.

- Medyabar, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2951883/adapazari-supurgesi-sokaklarimizi-supursun