Dokurcun'dan gelen feryat ‘'Hizmet almak için eğilip bükülmek''

Alaattin Onur
Alaattin Onur

  1992 yılında belediye ünvanını kazanan mahallemiz, 2014 yılında Büyükşehir Yasasının yürürlüğe girmesi nedeniyle Dokurcun'da belediye faaliyetlerine son verilmiştir.

 Belediyelerin kapatılması, yasanın getirilmesiyle birlikte mahallemizde aktif faaliyet gösteren Fen İşleri Müdürlüğü, Temizlik İşleri Müdürlüğü ve Zabıta Müdürlüğü gibi kurumların faaliyetlerine son verilmiştir.

 Mahallemizin en yakın şehir merkezine 30 km ve il merkezine 60 km gibi bir mesafesi mevcuttur. Uzaklık göz önünde bulundurulduğunda gelecek hizmet ve çalışmaların ne derece gecikmesiz geleceği tartışmaya açık.

 Kapatılan belediye ile birlikte Jandarma Komutanlığı ve Orman İşletme Şefliği gibi kurumların da kapatılması gerçekleşti. Jandarma Karakolunun kapatılmasının birtakım olumsuz sonuçlar doğurması üzerine, Jandarma Karakolu tekrar açıldı.

Bugün 2000'den fazla nüfusa sahip mahallemizin sosyal, kültürel ve ekonomik sorumluluklarını üstlenen veya üstlenmesi gereken yerel yönetimlerin altyapı ve asfalt gibi konularda çalışmalar yapılırken; ekonomik, kültürel ve sosyolojik projelerin geliştirilmediği açık bir biçimde gözlenmektedir.

İnsanların yalnızca temel ihtiyaçlarını karşılayarak hayatlarını devam ettirmesini beklemek ne kadar da acı!

Uzun süredir, lise binası ve ilkokul binası aynı bahçeyi kullanmak gibi bir karmaşayla iç içe. Herhangi bir şekilde spor, sanat, teknoloji ve bilimi içinde barındırmayan hatta doğru düzgün bir kütüphaneye bile sahip olmayan bir eğitim kurumu düşünün ve bu kurumda eğitim alan bireylerin kendine, ailesine ve milletimize sağlayacağı faydalar yine tartışmaya açık.

Anayasamızın 2. maddesinde yer alan "Sosyal Devlet" özelliğinin kavranamadığı bir insan topluluğu olduğunu görmemek için sanırım kör olmak gerek.

Siyasi ya da kamu yöneticilerinden bir şeyler talep edilirken eğilip bükülmek ne kadar da çağdışı.

Millet mi devlet için yoksa devlet mi millet için var?

 

- Medyabar, Alaattin Onur tarafından kaleme alındı
https://medyabar.com/makale/2952031/alaattin-onur/dokurcundan-gelen-feryat-hizmet-almak-icin-egilip-bukulmek