MHP Adapazarı ilçe teşkilatından tarım için destek talebi

Ziyarette Kop. Başkanı Sezai Uysal yağlı tohum üreticiliği hakkında genel bilgiler verdi. Aynı zamanda üreticilerin sıkıntılarından bahsetti. Türkiye'de yağlı tohum üretiminin ihtiyacın yarısını ancak karşıladığını ifade eden başkan, sektörün desteklenerek üretimin artırılmasını gerektiğini, bunun için
çiftçinin maliyetlerinin azaltılarak para kazanmasının yolları aranmalı, bu sağlanırsa kentten köye dönüşlerin başlayacağını ve istihdama katkı sağlayacağını söyledi.

Yerli tohum, toprak reformu, toplulaştırma, sıralı ekim, bölgenin ürün haritasının çıkarılması, eğitim ve destek konularının konuşulduğu ziyarette, MHP Adapazarı Belediye Meclis Üyesi Ali Eroğlu, "Sakarya'nın tarımla ilgili bir yol haritası yok. Öncelikle bunun ortaya koyulması gerekiyor.Kooperatifleşme ve Üretici birliklerinin çoğalması, devlet kurumlarının üreticinin içinde olduğu kurumlarla iş birliği yapacak bir stratejik tarım araştırma merkezi kurulması, yerli tohumdan tutun, ilaçlama ve pazarlamaya kadar her hususta bu merkezin öncülüğünde tüm Sakarya'da tarımı ayağa kaldırabiliriz" dedi.

İlçe başkanı Halil Hakan Oturak, "Tarımla alakalı birçok fikir ve projemiz var. Yıllardır şehrimizde bukonuda ciddi bir adım atılmadı. Mecliste kurulacak komisyonla kendi ilçemizde ilk adımı atarak merkez belediye ve Büyükşehir Belediye başkanlarımızın öncülüğünde Adapazarı ovasının tıpkı otomotiv sektöründe olduğu gibi tarım alanında da ülkemizin önemli ihracat merkezi haline getirmek. Ülküsünde çiftçilerimizi, kurum ve kuruluşlarımızı birleştirmek istiyoruz. Bu konuda Yağlı Tohumlar Kooperatifinden destek talep etmeye geldik" dedi.
Koop. Başkanı Sezai Uysal bu konuda tam destekçi olduklarını söyleyerek ziyaretten dolayı ilçe başkanı ve teşkilatına teşekkür etti.

- Medyabar, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2952524/mhp-adapazari-ilce-teskilatindan-tarim-icin-destek-talebi