Nur topu gibi bir taş ocağımız daha oluyor

İsmail ÇETİNTAŞ'ın haberi

MEDYABAR.COM:

Sakarya da faaliyet gösteren Sezerler Haf. Nak. Taah.ve Tic.Ltd. Şti Pamukova Ağaççılar Mahallesi Kısık Kaya Mevkiinde99,75 hektar alanda yılda 384 bin ton üretim yapılacak taş ocağı açacak.

Pamukova Belediyesi olumsuz görüş bildirdi..

Pamukova Ağaççılar Mahallesi Kısık Kaya Mevkiinde Pamukova İlçe Merkezine 4 km, Karapınar Mahallesine 2.5 km mesafede, Ağaçcılar Mahallesine 720 metre, Eskiyayla-Ağaçcılar yoluna  400 metre, yamaç paraşütü yapılan alana 250 metre mesafede bulunan alanda kurulacak taş ocağına sadece Pamukova Belediyesi olumsuz görüş bildirdi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Orman Bölge Müdürlüğü, Sakarya Üniversitesi,  Pamukova da kurulacak taş ocağı için olumlu rapor verirken, Pamukova Belediyesi Sakarya Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne 17 Nisan 2019 tarih ve 67959542-155-55/713 sayılı yazıyla,  " Taş ocağının Çevreye zarar verip, ekolojik dengeyi bozacağı, çevre ve toplum sağlığına zarar vereceğini " değerlendirerek tesisin açılmasının " Uygun görülmediği " görüşünü bildirdi.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü " ÇED Gerekli Değildir " kararı aldı..

Pamukova Belediyesinin olumsuz görüşüne rağmen Sakarya Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü 4 Temmuz 2019 tarihinde " ÇED Gerekli Değildir " kararı alarak bu kararın hakla duyurulması için Ağaççılar Muhtarlığına ve Pamukova Kaymakamlığına yazı gönderi.

Sezerler Haf. Nak. Taah.ve Tic.Ltd. Şti Sakarya Büyükşehir Belediyesinden 1. Sınıf Gayri Sıhhi Müessese Ruhsatı alması halinde faaliyetlerine başlayacak.

Kurumlar ve iki mahalle tepkili..

Pamukova Ağaçcılar Köyü Kısıklı Kaya Mevkiinde açılacak taş ocağı, Ağaççılar ve Karapınar Mahallelilerinin yanı sıra, Pamukova Kaymakamlığı, Pamukova Belediyesinin de tepkisine neden olurken,  konu geçtiğimiz hafta sonu Pamukova Paşalar Mahallesine ziyarete gelen  Vali Ahmet Hamdi Nayir'a , bölge Kaymakam Recai Karal tarafından halkının taş ocağını istemediği iletilirken, Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce'ye de konu hakkında bilgi verildi.

Adeta Taş Ocakları bölgesi haline gelen Pamukova, Karapınar, Ağaçcılar üçgeninde tarım bölgelerinin ve özellikle zeytin ile üzüm bağlarının bulunması dikkat çekiyor.

Daha öncede yanı bölge için bir başka firma ruhsat almış mahkeme iptal etmişti..

Sezerler Haf. Nak. Taah.ve Tic.Ltd. Şti nin taş ocağı  açacağı aynı  bölgeye daha önceden Sakarya Öztaş inş. Haf. Nak. Mad. Pet. San. ve Tic. Ltd. Şti tarafından taş ocağı için ruhsat alınmış ancak  Ağaçcılar muhtarlığı Bölge İdare Mahkemesine  iptal davası açmış ve İdare mahkemesi ruhsatı iptal etmişti

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2952736/nur-topu-gibi-bir-tas-ocagimiz-daha-oluyor