SAÜ yönetimi kantincilik yapamaz. Çünkü..

Medyabar Editör
Medyabar Editör

Sakarya Üniversitesi son zamanlarda Üniversitedeki kantincilerle yeniden sözleşme yapmayarak iktisadi İşletme adı altında birimle kantinlerin fiziki şeklini değiştirip kendi idaresinde kantinleri işleteceği ifade ediliyor.

Bununla  birlikte yaşanan polemiklerde günlerdir sürüyor.

Ancak  SAÜ'nün  bu uygulamada başarılı olması zor görünüyor.

Çünkü daha önce yaşanmış başarısız bir girişimi var.

Şöyleki;

2000'li yıllarda dönemin (SKS) Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı yanlış hatırlamıyorsam Murat Altun'nun Daire Başkanlığında kampüsteki büyük kafeteryasına , başına bir öğretim üyesi görevlendirerek iktisadı işletme adı altında işletmeye başladı..

Kantin personeli dışarıdan işci vatandaş ve üniversitede işci olarak çalışan elemanlardı.

Kantine malzemeler fazlasıyla kolilerce alınır, bu malzemeler bozulur çürür ve kullanılamazdı..

Temizlik ve hijyen tam yapılmazdı ve ayrıca bu büyük kantini üniversite yönetirken kantinde bulunan malzemeler sıcak içecekler soğuk icecekler pide,lahmacun vb. ürünler kantinde çalışan kişiler ve çevresi tarafindan ayrıca kantinin idarecisinin çevresi tarafından 'O onun adamı ,o bunun adamı ,ona şunu götürün,buna bunu götürün misafirlere verin'' diyerek ucretsiz bir sekilde suistimal edilir ve kayıtsız tüketilirdi.

Ayrıca gereginden fazla personel vardı..

Bu tür örnekler çoğaltabiliriz

İşte  bu sebeplerden ve uğratılan zarardan dolayi o zamanki yönetim 1 yıl olmadan kantini işletmeden vaz geçerek ihale yaparak özel sektore kantini teslim etti.

Sonuç olarak ;

Üniversitenin ticari anlayış ve kar amaciyla bu projede bu anlamda başarılı olması yukarıdaki sebepler ve 20 kantin yeni doğacak sebeplerden dolayı bana göre imkansız.

Tüm bu sebeplerden dolayı kamu vakıf üzerinden birilerine koltuk, imkan ve gereginden fazla maaş verileceginden zarara ugratılacak işçilerin işletme islemlerini yapmak sigorta,maaş, vb. masraflardan dolayı kar etmesi zor.

Buralarda resmi olarak memurda görevlendiremez..

SAÜ yönetiminin bu konuda yapması gereken kantinlerin fiziki yapısını projedeki gibi yapıp işletmesini ihale edip özel sektöre vermesi gerekir..

Aksi takdirde bu girişim hem başarısız olacak hemde kamu zarara uğratılacaktır.

İnşallah üniversite yonetimi bu işletmecilik düşüncesinden  daha önce denenmiş örneği varken tezvakit vazgeçer..

 

- Medyabar, Medyabar Editör tarafından kaleme alındı
https://medyabar.com/makale/2952754/medyabar-editor/sau-yonetimi-kantincilik-yapamaz-cunku