Havacılık Sektörünün Geleceği Sakarya'dan Yetişecek

NEDEN HAVACILIK OKULU?

Sakarya’nın ilk ve tek Havacılık Lisesi olacak olan Nuri Demirağ Özel Havacılık ve Teknoloji Lisesi, yeni dönemde eğitime başlıyor. Büyük bir yatırımla Sakarya’da hayata geçecek olan okulun Yönetim Kurulu Üyesi Turan Yıldırım, okul hakkında merak edilenler hakkında açıklamalarda bulundu. 2019-2020 eğitim yılında öğrencilerin eğitim göreceğini ve kayıtlarının devam ettiğini aktaran Yıldırım, “Bize neden Havacılık Okulu diye soruyorlar. Biz konuyu gerçekten de önemseyen insanların bir araya geldiği bir topluluğuz. Teknoloji + Havacılık +Uzay + Sivil Savunma +Siber Güvenlik + Bilgi Güvenliği + Yapay Zeka vb. gibi konular devlet politikasının ve dünya da gelişen ülkelerin önceliği olmuş durumda. Bizde bundan dolayı geleceğimizi inşa edeceği bir gençlik yetiştirmek için bu okulu açtık, onun için Havacılık ve Teknoloji” dedi.

DİĞER MESLEK LİSELERİNDEN FARKI?

Kendilerini diğer meslek liselerinden ayıran özellikler hakkında da konuşan Nuri Demirağ Özel Havacılık ve Teknoloji Lisesi Yönetim Kurulu Üyesi Turan Yıldırım, “Hiçbir meslek okulunu küçümsemiyoruz. Hiçbir okulla da yarışmıyoruz. Bizim kurumumuz tamamen farklı. Hiçbir meslek lisesi veya üniversitede bulunmayan kadar çeşitli ebatlarda atölye ve laboratuvarlarımız mevcut. Biz bunları Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün belirlediği, olmazsa olmaz özelliklerine göre hazırladık. Sivil Havacılık Dairesi tanınmışlık okul statüsüne geçmemiz için her atölyede ayrı özellikte alet ve cihazlar istemektedir. Amaç her öğrencinin uçağın her şeyini görmesi temas etmesi ve üzerinde çalışma yapmasıdır” diye konuştu.

GERÇEK UÇAK PARÇALARI İLE EĞİTİM

Uçak parçalarını tanıtacak öğretmenlerinin olduğunu da belirten Yıldırım, “Hangarda bir uçak motorumuz mevcut. Ancak bize bunlar 10’uncu sınıfta lazım olacak. Türkiye de çok sayıda kullanım dışı uçak olduğundan uçak parçası bulmakta problem yok. Zaten her atölyede hangi parça ve aletler bulunacağı belirtilmiştir. Vatandaşlarımız internet sayfamızdaki öğretmenlerimizi incelediğinizde bu konuda uzman hocalarımızı göreceksiniz” dedi.

MEZUNLARIN İŞ SAHALARI NELER?

Mezun olacak öğrencilerin iş sahaları hakkında da açıklamalarda bulunan Nuri Demirağ Özel Havacılık ve Teknoloji Lisesi Yönetim Kurulu Üyesi Turan Yıldırım, “Önceliğimiz; öğrencilerimizi İngilizce lisanına hâkim, mesleki bilgi ve yeteneklerini kazanmış, olarak ideallerindeki üniversitelere hazırlamaktır. Ancak Üniversiteyi tercih etmeyip iş hayatına atılmak isteyen öğrencilerimiz için ise iş alanları mevcuttur. Dünya’da ve ülkemizde sayıları giderek artan hava araçlarının faaliyetlerine emniyetli bir şekilde devam etmesindeki en önemli pay uçak teknisyenlerinindir. Havacılık sektörlerinde, istihdam projeksiyonlarına göre en önemli açığın uçak bakım teknisyenliği olduğu görülmekte ve öngörülere göre her geçen yıl büyüyen sektörün geleceği de çok parlaktır. Ülkemizde ise Uluslararası ve ulusal, kamu ve özel havacılık bakım onarım merkezlerinde (Sivil Hava Yollarının Teknik Şirketleri, TAI, TEI, HAVELSAN, BAYKAR ve Askeri Hava İkmal Bakım Merkezleri vb. gibi) istihdam imkânını bulabileceklerdir” diye konuştu.

ÖĞRENCİ KABUL KRİTERLERİ

Yıldırım, öğrencilerde aramam vasıflar hakkında ise şunları kaydetti: “Bu yıl çok fazla bir kriter koymadık. Önümüzdeki ders yılında puan durumlarını dikkate alacağız. Bu sene başladığımız öğrencilerde buna göre çok şanslı. Çünkü çok iddialı ve azimliyiz. Birde bize gelen öğrencilerde kesinlikle renk körlüğü ve duyu kaybı olmamalı. Öğretmenlerimiz çalışma programlarına başladılar. Şunu diyebilirim ki eğitim konusunda bizim farklılığımız olacak. Öğretmen kadromuzu incelediğinizde İNGİLİZCE öğretmenlerinin fazla olduğunu göreceksiniz. Biz bu yıl hem müfredata uygun İngilizce vereceğiz, ayrıca ders saatlerinin dışında İngilizce öğreteceğiz. 11’inci sınıftan itibaren mesleki İngilizce öğreteceğiz.”

- Medyabar, Teknoloji bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/3007419/havacilik-sektorunun-gelecegi-sakaryadan-yetisecek