Türk matematikçi bilim adamından anlamlı kongre

27-30 Ağustos 2019 tarihlerinde arasında sekizincisi düzenlenecek olan konferansa günler kala Profesör Dr. Murat Tosun ve düzenleme kurulu üyeleri son hazırlıkları için Bakü Devlet Üniversitesinde. Kongre Milli Lider Haydar Aliyev’in mezun olduğu Bakü Devlet Üniversitesinin 100. Kuruluş yıldönümüne özel olarak gerçekleştiriliyor.

Bakü'de 100. yılında dünya matematikçileri bir araya geliyor

Uluslararası düzeyde tanınan davetli konuşmacıları ve seçkin bilim adamlarını ağırlayacak olan etkinlik yoğun bilimsel programının yanı sıra kültürel paylaşımlar için de ev sahipliği yapacak.2012 yılında başlayan IECMSA konferans serisinin düzenleme kurulu üyeleri Kosova, Bosna Hersek, Avusturya, Yunanistan, Sırbistan, Macaristan ve Ukrayna’dan sonra şimdi de Azerbaycan’da ülkemizi matematik ve uygulamaları alanlarında temsil edecek olmanın haklı gurunu yaşıyor. Geçmiş konferanslarda yapılan sunumlar sonucu elde edilen sonuçların etkisiyle her geçen yıl katılımcı sayısı artan konferans ortaya koyduğu yenilikler ve kültürler arası iletişim kanalı olması itibarı ile bilim dünyası tarafından ilgiyle takip edilmektedir.

Bilim insanları "Bakü" dedi

Ulusal ve Uluslararası saygın kurumlarca desteklenen bu konferans Sakarya Üniversitesi, Bakü Devlet Üniversitesi, Uluslararası Balkan Üniversitesi, Fırat Üniversitesi, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Amasya Üniversitesi, Gazi Üniversitesi ve Türk Dünyası Matematikçiler Birliği tarafından desteklenmektedir.

Uluslararası üst düzey katılım

Konferansa Azerbaycan üst düzey devlet büyüklerinin yanı sıra Bakü Devlet Üniversitesi Rektör ve üst düzey yöneticileri katılacak. Ayrıca 44 farklı ülkeden başvuran 300 bilim insanının 400 üzerinde sunum ile başvuru yaptığı konferansta bilim kurulu üyeleri tarafından yapılan ayrıntılı incelemeler sonucu kabul edilen 231 sunum ile 244 bilim insanı katılacak. Davetli konuşmalar, sözlü ve poster sunumlarla 7 farklı sunum salonunda paralele oturumda yeni bilimsel keşifler tartışılacak.

- Medyabar, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/3007788/turk-matematikci-bilim-adamindan-anlamli-kongre