Çark Caddesin'de "Aldırma Gönül" krizi!

Olay geçtiğimiz gün yaşandı. Çark caddesinde gitar ve kemençe ile şarkı söyleyerek harçlıklarını çıkartan gençlerin söylediği "Aldırma Gönül" şarkısının küfüre girdiğini belirten cadde esnafı müzisyen gençlerden birini tartakladı.

Gençlere şarkı isteğinde bulunan N.Ş.'nın cep telefonu ile çektiği görüntülerde;

İsmi belirlenemeyen cadde esnafının "Burası benim dükkanımın önü, söylediğin bu şarkı küfre girer. Hemen topla" diyerek gençlerden birini ittirmesi görülüyor.

Cadde esnafının müdahalesine bir anlam veremediği olaya müdahil olan gençlerden "Aldırma gönül" şarkısını isteyen hala G.A. ve çevredekiler ise cadde esnafına tepki gösteriyor.

Sanatçı gençlerden birinin halası Medyabar.com'u telefonla arayarak olayı anlattı. Hala; G. A." Arda bu yıl güzel sanatlar lisesine katılacak. Kendi kendine ayakta durmaya çalışan bir genç. çark caddesinde de gitar çalıp şarkı söylüyor. Dünyanın her yerinde sokak sanatçıları büyük ilgi görürken Sakarya'da bu şekilde tartaklanmalarına anlam vermek çok zor" dedi.   

İşte Çark caddesinde krize neden olan Sebahattin Ali'nin Sinop Cezaevinde yattığı zamanlarda yazdığı ve Edip Akbayram tarafından şarkı olarak seslendirilen "Aldırma Gönül" şarkısının sözleri;

Aldırma Gönül

Başın öne eğilmesin
Aldırma gönül, aldırma
Ağladığın duyulmasın,
Aldırma gönül, aldırma

Dışarıda deli dalgalar
Gelip duvarları yalar;
Seni bu sesler oyalar,
Aldırma gönül, aldırma

Görmesen bile denizi,
Yukarıya çevir gözü:
Deniz gibidir gökyüzü;
Aldırma gönül, aldırma

Dertlerin kalkınca şaha
Bir sitem yolla Allah'a
Görecek günler var daha;
Aldırma gönül, aldırma

Kurşun ata ata biter
Yollar gide gide biter;
Ceza yata yata biter;
Aldırma gönül, aldırma.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/3016222/cark-caddesinde-aldirma-gonul-krizi