Akrabasına inandı dünyası karardı!

Sakarya'dan 48 yıl önce Almanya'ya çalışmaya giden 76 yaşındaki İbrahim Önder, çalıştığı birikimleriyle geleceğini inşa etmeye başladı. Almanya'da işleri gayet iyi olan Önder'in akrabası olan Mehmet Niyazi Ö. Sakarya'da bir şirket kurduklarını, çok ortaklı bu şirketin iyi gelir elde edeceğini, kendisinin de şirkete ortak olmasını istedi. Bunun üzerine İbrahim Önder, Sakarya'ya izne geldiği sırada şirket hissesi diye önüne konan belgeleri ve vekaletnameyi imzaladı.

ÖĞRENİNCE ŞOK OLDU

Uzun yıllar Almanya'da çalıştıktan sonra 1994 yılında İbrahim Önder Türkiye'ye kesin dönüş yaptı. Dönüş yaptıktan sonra şirketle ilgili akrabası olan Mehmet Niyazi Ö. ile bir araya gelen Önder, verdiği para ile ortak olduğu şirketin ne durumda olduğunu sordu. Kendisinin kurucusu olduğunu öğrendiği şirketin Türkiye Yatırım ve Kalkınma Bankası tarafından yüzde 82'lik hissesinin alındığını öğrenen Önder, hissesi kayba uğrayanların dava açtığını ve davanın da devam etiğini öğrenince şok oldu.

ŞİRKET ÜZERİNE ÇIKTI

Arka arkaya şok yaşayan Önder durumu öğrenmek için önce adliyeye ardından ise avukata gitti. Akyazı'da Süt ve Süt Ürünleri üzerine kurulan fabrikanın bir süre çalıştığını ve fabrikanın bin 500 dolayında hisseli ortağı bulunduğunu da öğrenen Önder, "Almanya'da çalışırken akrabama güvendim. Para verdim ve bir şirkete sorgusuz sualsiz ortak oldum. Ben hissem olduğunu zannederken şirketi benim üzerimden kurmuşlar. İşleri de verdiğim vekaletname ile yapmışlar" dedi.

EŞİ ONU BOŞADI

Zaman içinde şirketin bankaya yüzde 82'lik kısmının verildiğini bazı ortakların bu nedenle dava açtığını çok geç öğrendiğini belirten İbrahim Önder, "İşlerim iyi iken dava idi, avukat idi paralarımı kaybetmeye başladım. Almanya'da yaptığımın birikimin büyük bölümünü de akrabama şirket hissesi için verdiğimden ekonomik güçlük çekmeye başladım. Bu sırada eşimle aramız açıldı ve boşandık. Bir kez daha evlendim" diye konuştu.

İYİ NİYETİNİN KURBANI

Şirketteki parasını kurtarmak ve açılan davada suçunun olmadığını kanıtlamak için çok mücadele verdiğini anımsatan İbrahim Önder, "Ne yaptıysam ne para mı geri alabildim ne de açılan davada suçsuzluğumu ortaya koyabildim. Para akrabamın yüzünden gitti. Davada ise imza attığım için masumiyetimi kanıtlayamadım. Ben iyi niyetimden dolayı dolandırıldım" dedi.

ADALET BAKANLIĞI

Zor şartlarda ve evsiz olduğunu belirten Önder, "Evlerim, paralarım, bütün malım mülküm gitti. Şu anda bir barakada yaşam mücadelesi veriyorum. Aile düzenim kalmadı. Beni bu hale getiren Mehmet Niyazi Ö.'ye hakkımı helal etmiyorum. Onunla hem bu dünyada hem de öteki dünyada hesaplayacağız. Ayrıca Ankara'ya gideceğim. Adalet Bakanlığı'na başvuracağım ve yaşadıklarımı aktaracağım. Çünkü çok zor durumdayım" dedi.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/3017503/akrabasina-inandi-dunyasi-karardi