Türk Dünyası için 'Dilde Birlik' çağrısı

Sakarya'da kurulu bulunan 21 Haziran Milliyetçi Fikir Derneği, bağımsız Türk Devletlerinde son yıllarda yapılan alfabe çalışmaları ile ilgili açıklama yaptı.

Daha önce iş yeri tabelalarında Türkçenin kullanılması gerektiği yönünde açıklama yaparak Türk Dilinin önemine değinen dernek, bu kez ülkemiz dışındaki bağımsız Türk Devletlerindeki alfabe çalışmalarını değerlendirdi.


Aynı zamanda SAÜ Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyesi olan Dernek Başkanı Doç. Dr. İlhan Uçar, Dernek adına yaptığı açıklamada, 'Ortak Türk Alfabesi' vurgusunda bulunarak fikirde birliğin sağlanabilmesi için dilde birliğin önemini anlattı.

"Bu Yol Kutludur, Gider Turan'a Doğru" başlığıyla yapılan açıklamanın tamamı şu şekilde:

"Türk dünyası ortak hareket edemediği için çoğu kez eleştirilir. Bu noktada olması gerekeni bir anahtar cümleyle İsmail Gaspıralı çok öncesinde söylemişti: "Dilde, fikirde, işte birlik!" Bu anahtar cümledeki kelimelerin yerleri değiştirilemez. Değiştirilirse tılsım bozulur. İşte birliği sağlayabilmemiz için önce dilde birliği sonra da fikirde birliği sağlamamız gerekir. Günümüzde mevcut olan yedi bağımsız Türk devleti, dilde birliğin gayreti içerisindedir."


Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsünün, 18-20 Kasım 1991 tarihlerinde gerçekleştirdiği "Milletlerarası Çağdaş Türk Alfabeleri Sempozyumu"nda 34 harfli "Ortak Türk Alfabesi" kararı alınmıştı. Azerbaycan bu alfabeden 32 harf alarak ilk adımı attı. Türkmenistan, Özbekistan ve Kazakistan da her ne kadar Ortak Türk Alfabesinin dışına çıksalar da Latin alfabesine geçtiler.
Bugün Kırgızistan da bu gayret içerisindedir. Bazı milletvekillerinin ve devlet adamlarının alfabe çalışmalarından haberdarız. Bu hafta yapılan Meclis toplantısında Milli Eğitim Bakanı K. Isakov, "Devletin fırsatları varsa, Latin alfabesine geçişi destekliyorum" dedi.


Elbette alfabeyle ilgili farklı teklifler olacaktır. Ancak Ankara Üniversitesinde akademisyen olarak görev yapan Filoloji doktoru Dr.Gulzura Jumakunova'nın, 34 harfli Ortak Türk Alfabesinden hareketle geliştirdiği yeni Kırgız Latin Alfabesi, Gaspıralı'nın "dilde birlik" düsturu için önem taşımaktadır. Bu alfabe teklifini destekliyoruz."

- Medyabar, Eğitim bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/3041237/turk-dunyasi-icin-dilde-birlik-cagrisi