Güneye hayat verecek baraj projesi iptal edildi

2004 yılında vefat eden Pamukova Ahiler Muhtarı Muhammer Demir’in verdiği mücadele sonucu 2012 yılında zemin etüdü,  sondajları yapılıp DSİ 3. Bölge Müdürlüğü'nce "Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu" kararı verilen ve 2019 yılı başında projesi hazırlanan Ahiler barajının yapımı yüksek maliyeti nedeni ile iptal edildi. İptal edilen Ahiler barajı yerine Bilecik Osmaneli Eşme Mahallesi sulama göleti yakınlarına maliyeti düşük bir baraj yapılmasına karar verildi.


12 mahalle tarımsal sulama ile hayat bulacaktı...
2012 yılında Pamukova Ahiler Mahallesi'nde Papaz Deresi üzerine DSİ tarafından inşa edilmesi planlanan, Ahiler, Mekece, Şeyhvarmaz, İsabalı, Oruçlu, Paşalar (Üçevler), Karapınar, Turgutlu Gökgöz, Teşvikiye ve Pamukova İlçesi'nin faydalanacağı, 12.88 milyon mereküp göl hacmine, 80-100 metre yüksekliğe sahip olacak, yüksek debili sulama barajı için yıllardır yapılan çalışmalar maliyeti nedeni ile iptal edildi.


Osmaneli Eşme Mahallesi yakınlarına maliyeti düşük baraj inaşa edilecek..
İptal edilen Pamukova Ahiler barajı yerine Bilecik Osmaneli  sınırları içerisinde Eşme Mahallesi ile Ahiler Mahallesi arasına daha düşük maliyeti bir baraj inşa edilecek.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/3055596/guneye-hayat-verecek-baraj-projesi-iptal-edildi