Kiralık ev sıkıntısı başladı

Serdivan da ağırlık öğrencilerin

Serdivan’da öğrencilerin gelişi ile birlikte 1000-1200 TL civarında olan kira bedelleri normal vatandaşlar için ise bu krizde adeta cep yakıyor. Normal bir aile için 2+1 bir konuta ödenebilecek rakam 700-800 lira iken bu rakam öğrenci evleri ve apartlar için bin 200 TL’ye kadar çıkabiliyor. Hal böyle olunca Serdivan’da normal bir aile için kiralık ev bulmak neredeyse imkansız bir hal alıyor.  
 
Adapazarı merkezinde öğrenci yok, sığınmacı var

Serdivan’ın aksine Adapazarı merkezi ve Erenlerde yaşanan kiralık ev sorununun başlıca nedeni öğrenciler değil, mülteciler. Sakarya genelinde sayıları 30 bini bulan mülteciler genellikle Adapazarı merkezi ve Erenler’in belirli kısımlarını tercih edince aynı Serdivan gibi bu ilçelerde de kiralık konut bulmak gittikçe zorlaşıyor.
 
Yeni konut üretilmiyor

Konu hakkında açıklama yapan Sakarya Emlak Komisyoncuları ve Danışmanları Odası Başkanı Erol Maden Serdivan, Erenlerin bir kısmı ve Adapazarı merkezinde kiralık ev bulmanın neredeyse imkânsızlaştığını belirtti. Maden “Sakarya genelinde ekonomik krizle birlikte yeni ev yok denilecek kadar az yapılıyor. Özellikle Serdivan bölgesine bu yıl yeni gelen öğrencilerle birlikte 80 bin civarında öğrenci bulunuyor. Öğrencilerin birçoğu yurtlara yerleşse de bazıları birkaç arkadaşı ile birleşip kiralık evlere yerleşmeyi tercih ediyor. Hal böyle olunca da kiralık ev bulmak ya imkânsız hale geliyor, ya da değerinden çok fazla kira isteniyor.” dedi.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/3055627/kiralik-ev-sikintisi-basladi