Siz bu at meselesinin neresindesiniz?

Editör'ün Yorumu
Editör'ün Yorumu

Önce bir düzeltme yapalım.

Sakarya’da bakanlığın açıkladığı listede ürünlerinde tek tırnaklı et çıkan kasaplar marketlerin haklarını yemeyelim, ürünlerinde eşek eti  değil at eti çıkmış.

Önce bunu düzeltelim..

Gelelim meseleye!
Bir süredir at etinden yapılmış sucuk gibi ürünleri piyasaya süren imalathaneler ve satan marketlerle ilgili haberler yapıyoruz..
Neden?
Çünkü kamu sağlığı söz konusu..
Valilik açıklama yapıyor piyasada at eşek eti olan ürünlerin satılmasıyla ilgili denetim sorumlusu tarım il müdürlüğünü adeta aklıyor!

Ne diyor valilik;’
İl Müdürlüğümüzce yürütülen gıda denetim ve kontrol hizmetlerinin amacı; tüketici sağlığının korunması ve tüketiciye güvenli gıda arzının Bu kapsamda
Müdürlüğümüzce 2017 yılında 11107 denetim 2018 yılında 14745 denetim ve 2019 yılı Ekim ayı itibari ile 14207 denetim yapılmış olup, İlimiz Türkiye genelinde 81 il
içerisinde en çok denetim yapan iller arasında 13. sırada yer almaktadır. Söz konusu denetimler sırasında 2017 yılında 564 numune, 2018 yılında 732 numune ve2019 yılı Ekim ayı itibari ile 335 numune alınmış olup yine ilimiz Türkiye genelinde en çok numune alan iller arasında 15. sırada yer almaktadır"

Eyvellah!

Buna itirazımız yok!

Biz Tarım Müdürlüğünün çalışmadığını iddia etmiyoruz!

Açıkladığı rakamlara göre maşallahları var iyi çalışıyorlar.

Ancak!

Ortada bazı terslikler var!

Bu çalışmaya bu kadar kontrole rağmen , Sakarya içerisinde at eti bulunan ürünlerle bakanlığın her açıklamasında yer alıyorsa burada bir sıkıntı vardır..

Bu kadar çalışmaya rağmen, Beyaz et üreticileri başkanı, Kasaplar Odası Başkanı çıkıpta il tarım müdürlüğünü yeterince denetim yapmamakla suçluyorlarsaortada bir ‘ihmal’ vardır.

Bu kadar çalışmaya rağmen valilikte il tarım müdürlüğünün açıklamasını ‘Bakın İl Tarım Müdürlüğü bu kadar denetim yaptı’ diye açıklama yapıyorsa ortada bir yanlışlık vardır.

Kısacası kimse kimseyi kandırmasın!

Baktığımız zaman görülen; Sakarya’da  imal ettiği sucuklarda at eti kullananlar var!

Kim ne yaparsa yapsın bu gerçeği değiştiremez!

Denetim yapması gereken birimler mesai günleri dışında hafta sonları da denetim yapılsa, ahbap-çavuş ilişkilerine girmeseler inanıyorum ki bugün yaşanan durum yaşanmaz.

Tüm bunlar olurken ürünlerinde at eti kullanan  sucukculara kasaplara(!) teşekkür de ediyorum.

Ürünlerinde domuz eti kullanmadıkları için...!

- Medyabar, Editör'ün Yorumu tarafından kaleme alındı
https://medyabar.com/makale/3216085/editorun-yorumu/siz-bu-at-meselesinin-neresindesiniz