Çarşı Pazarda işler yolunda değil!

" Yan komşum kepenk kapattı"

6 yıldır kafe işletmecisi olan Tuğba Dinçer (30): Geçen sene daha hareketliydi. Bu sene hammaddeye gelen zamlar dolayısıyla bizde zam yapmak zorunda kaldık. Zam yaptığımız için ciro yükseldi ama satış azaldı. Sadece hammaddeye değil elektriğe suya gelen zamlar sebebiyle de zor ayakta duruyoruz. Geçen sene bin ödüyorsam bu sene iki bin ödüyorum. Hep içerdeyiz. Yan komşum kepenk kapattı, üzüldüm ama elden bir şey gelmiyor.
 


"İnsanlar iyi günlerinde kötü gün gelmeyecekmiş gibi harcıyor"

40 senedir ev tekstili ürünleri satan İdris İmran (64): Piyasa çok genişledi. Çarşı içindeki rekabet yetmezmiş gibi uluslararası firmalarla da rekabet ortamına giriyoruz. Piyasaya yeni ev girerse hareketlenme artar. Şu an cirolar düşük, esnaf iyi günler gelecek diye bekliyor. Biz burda perdenin yanı sıra doğal ürünlerde satıyoruz. Bu şekilde bize ikinci bir iş oluyor iyi geliyor. İnsanlar iyi günlerinde harcamayı iyi yapıyor, parası bitince söylenmeye başlıyor. Hesabı iyi yapmıyorlar.


"Emekli maaşım olmasa kapatırım"

40 senedir tütün mamülleri satıcısı olan Muzaffer Şengül(62): İşler yavaşladı.Dolar 7,5 olmadığı sürece hareket olmaz. İnsanlar birikimlerini dolar yaptı yükselsin diye bekliyor. İki gelirimvar. Olmasa zorlanırdım. 3 çocuğum var sadece dükkandan kazandığım yetmezdi.Zaten bütün esnaf bankaya borçlu. Kepenk kapatmamak imkansız.Böyle devam ederse önümüzdeki sene 100 esnaftan 60’ı anca ayakta kalır iyimser yaklaştığımızda.


 
"İş oranı azaldı"

33 yıldır optik işleten Nejat Uğur(39): Ekonomik kriz sebebiyle işlerde hareket yok, piyasa çok canlı değil cirolara bakarsak çok düştüğünü söyleyemem lakin iş oranı çok azaldı. Kepenkleri kapatan buralarda yok fakat ayakta kalmak için zorlananlar çok.

- Medyabar, bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/roportaj/3219608/carsi-pazarda-isler-yolunda-degil