Grip aşışı eczanelerde bulunmuyor!

MEDYABAR.COM- Şevval Bozacı

Grip aşısı nedir? Ne işe yarar?
Grip alışı zayıflatılmış grip hastalığıdır. Vücuda enjekte edildiğinde sistem hastalığa karşı direnç oluşturur. Bütün sene boyunca gelen mikroplara karşı vücudu savunur.

Öncelikle 65 yaş üstü hastaların kullanması gereklidir. Özellikle kronik kalp damar, şeker hastaları ve tansiyon hastalarının kullanması gerekli zaten devlet bunu belgeleyen kişiler için ücretsiz uygulanmaktadır. Herhangi bir rahatsızlığı olmadan grip aşısı olmak isteyen vatandaşlar için aşının ücreti bu sene 72 lira. Geçtiğimiz senenin grip aşıları tek tipti. Bu sene dört tip grip aşısı var. Bunu sağlık bakanlığı geçmiş senenin verilerine göre üretiyor.

Talep var ama ilaç yok
Eylül ayından Mart ayına kadar grip aşısı olunabilir.Şuan talep yoğun olduğundan dolayı aşılar bitti. Tekrar istedik Kasım ayının başında yeniden gelecek.Bu şekilde tedarikte problem olduğunda aksamalar oluyor.

Aşı olduktan sonra grip olabilirsiniz
Vatandaşlar grip aşısı olduktan sonra sanki bir daha grip olmayacaklarmış zannediyorlar.Grip olabilirsiniz ama serum bağlatacak, antibiyotik kullanacak kadar ağır grip olmazsınız. Bazı hastalarımız grip aşısı olduktan sonra sadece portakal, mandalina gibi narenciye ürünlerini kullanarak kışı geçiriyorlar.

Yan etkileri nelerdir?
Bu sene aşıyı uyguladığımız hastalardan bazıları ilk gün ateşlerinin çıktığını söylediler. Onunda sebebide aşı içinde vücuda uygulanan zayıflatılmış hastalıkla bağışıklık sisteminin mücadele etmesidir. Bunların dışında bir yan etkisi yoktur.

Eczacınıza ya da doktorunuza danışın
Kulaktan dolma bilgilere itimat edilmemesini öneriyorum. Her zaman hastalar gelip gerek grip aşısı gerekse başka hastalıkların tedavisi hakkında bilgi alabilirler.İlaç almadan önce doktorunuza ya da eczacınıza mutlaka danışın.

- Medyabar, bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/roportaj/3220403/grip-asisi-eczanelerde-bulunmuyor