Kış mevsiminde göz sağlığı

İnci Göz hastanesi Göz sağlığı ve hastalıkları uzmanı Op. Dr. Abdulhekim Yarbağ kış mevsiminin göz sağlığına getirdiği zorlukları ve sorunları hakkındaki görüşlerini şöyle açıkladı; "Soğuk havalarda dışarıdaki nem ortalama olarak düşer. Çoğu insan soğukla savaşmak için evlerinde veya ofislerinde ısıyı artırırlar. Yani, hal böyle oluncada hem dışarıdaki havada nem düşük, hem içerdeki havada nem düşük oluyor. Bu durumda da göz yaşımızın daha çabuk buharlaşmasına neden oluyor. Bu da göz sağlığımız için istenmeyen bir durumdur" dedi.

Op. Dr. Abdulhekim Yarbağ, böyle durumlarda ne yapmamız gerekiyor? Sorusuna yanıt olarak olarak ise "Isıtılmış yerlerde zaman geçiriyorsanız, havadaki nemi artırmak için bir nemlendirici kullanın. Bolca sıvı için. Vücudunuzu nemli tutmak gözlerinizdeki nemin korunmasına yardımcı olur. Isıyı doğrudan yüzünüze üflemeyin, çünkü bu gözlerindeki nemi kurutur. Arabanızda, kalorifer ısısını aşağı doğru yönlendirin. Dışarıdayken, uçuşan küçük parçacıkların ve rüzgarın gözlerinize girmesini engellemek için koruyucu gözlük veya siperliği olan bir şapka kullanın." şeklinde cevap verdi.

Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Abdulhekim Yarbağ açıklamalarını son olarak şu cümlelerle tamamladı; "Kontakt lens takıyorsanız temiz tuttuğunuzdan emin olun. Soğuk havalarda kontakt lens kullanımı kuruluğu dahada fazla artırabilir .Her zaman temiz kontakt lens takmak enfeksiyon ve kaşıntı riskini azaltır. Ara sıra gözlerinizde kuruma var ise göz doktorunuzla görüşün, bu durum sonunda göz kuruluğu hastalığına dönüşebilir. Fırsat buldukça anlatmaya gayret gösteriyoruz ve diyoruz ki kuru göz hastalığı (Göz Kuruluğu) çağımızın en önemli hastalıklarındandır." dedi.

- Medyabar, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/3435592/kis-mevsiminde-goz-sagligi