Toplu sözleşmede uzlaşamayan işçiler eyleme başladı

Türkiye genelinde yaklaşık 130 bin, Sakarya’da da 2 bin 500 işçiyi sonuçlanan MESS grup toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin uyuşmazlıkla sonuçlanmasına işçilerin tepkileri eylemeleri dün başladı.

Türk Metal-İş’e bağlı işçiler hak arayışlarını farklı eylemlerle sürdürüyor. İşçiler daha önce mesai çıkışı alkışlı yürüyüş ve AKM önünde toplanıp açıklama yaparak patrona seslerini duyurmaya çalışmışlardı.

Patronları temsil eden MESS’in uzlaşıdan uzak tavrı nedeniyle emekçiler dün çatal ve kaşıklarını masaya vurarak seslerini duyurmaya çalıştı. Metal işverenleri Sendikası (MESS) ile emekçilerin haklarını korumakla görevli Türk Metal İş arasında toplu iş görüşmeleri, MESS’in uzlaşıdan uzak tavrı nedeniyle tıkandı.

Anlaşmazlık zaptının tutulduğu görüşmeler sonrası işçi sesini duyurmak için çeşitli eylemler yaptı. Dün öğle yemeğinde emekçiler çatal ve kaşıkları masalara vurarak (MESS) sesini duyurmaya çalıştı.

Sakarya'da da MESS Grup Sözleşmesine dahil olan Otokar, Türk Traktör, B-Plas ve Noksel işyerlerinde de protesto eylemi her gün sürecek.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/3455998/toplu-sozlesmede-uzlasamayan-isciler-eyleme-basladi