Kamyonculardan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mesaj !

Akyazılı Kamyoncular D 100 Karayolu Ormanköy mevkiinde toplanarak eylem yaptılar.3 şeritli yolun çift taraflı 1 şerit açık kalacak şekilde yolu kesen Kamyonculara yoldan geçmekte olan TIR ve Kamyonlarda katılarak destek verdiler.

Kamyoncuların eyleminde Polis ve Jandarma geniş güvenlik önlemi aldılar. Eylem yapan kamyoncularla Polis arasındaki tartışmaya müdahale etmek isteyen Kamyoncular Kooperatifi başkanı olduğu söylenen kişi ile Kamyoncular arasında arbede çıktı. Çıkan arbede Jandarma tarafından engellendi.

Yaklaşık yarım saat süren eylem sonrasında Polis ve Jandarma ekipleri Kamyoncuları ikna edip yolu açtırdılar.

İstediklerini alamadıklarını belirten kamyocular çeşitli afişler ile bu uygulamayı protesto ettiler. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a kamyonun önüne astıkları pankartlarla mesaj gönderen kamyoncular '' Reis bir lafına kışlanın karakolun kapısına siper ettiğimiz ekmek teknelerimizi hurdaya mı ayıralım ?'' ifadelerini kullandılar. Kamyocular yeni yılda uygulamaya giren U-ETDS sisteminin kaldırılmasını istiyor. 

Yaklaşık yarım saat süren eylem sonrasında Polis ve Jandarma ekipleri Kamyoncuları ikna edip yolu açtırdılar.Olaysız şekilde dağılan Kamyoncular adına konuşan Erol Macar ''01.01 2020 tarihi itibarıyla başlatılan takograf veri paylaşımı ve yük bildirimi gibi bizi ve Mesleğimizi içinden çıkılmaz hale getiren henüz altyapısı bulunmayan ve dayatma usulüyle bizlere kabul ettirilmeye çalışılan bu tür Yasa ve kanunları akabinde üzerimize sürekli yüklenen yeni yeni vergiler trafik cezaları artan mazot fiyatları ve yerinde Sayan nakliye fiyatlarına itiraz etmek adına buradayız devlet büyüklerimizin sesimizi duymasını istiyoruz'' dedi.

U-ETDS sistemi nedir?

Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemi, (U-ETDS) KTK ve KTY çerçevesinde ticari olarak faaliyet gösteren, A1, A2, B1, B2, D1 D2, K1, K3, C2 ve C3, L1, L2, M1, M2, N1, N2, P1, P2, R1, R2,T1 ve T2 yetki belgesi sahiplerini kapsıyor.. U-ETDS ile Karayolu taşımacılığının disiplin altına alınması, karayolunda trafiğe çıkan ticari taşıtların taşıdıkları yolcu ve eşyaya ait olabilecek güvenlik açıklarının kapatılması, karayolunda taşınan hertürlü yolcu ve yükün kayıt altına alınması, korsan (Yetki belgesiz) taşımacılığının önüne geçilmesi, elde edilen verilere istinaden sektör gelecek planlanması amaçlanıyor. 

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/3530744/kamyonculardan-cumhurbaskani-erdogana-mesaj