50 bin konuttan 7 bin bina deprem yönetmeliğinin güvenliğini sağlamıyor

Aziz GÜVENER'in özel haberi...

17 Ağustos 1999 depreminde Sakarya’da 3 bin 891 kişi hayatını kaybederken 7 bin 284 kişi yaralandı. Yaşanan deprem sonrasında 19 bin 43 konut hasar görürken İnşaat Mühendisleri Odası Sakarya Şube başkanı Hüsnü Gürpınar,1999 depremini az ve hasarsız olarak atlatmış mevcut deprem yönetmeliğinin güvenliğini sağlamayan 20 bin bağımsız bölümden ortalama 7 bin bina bulunduğunu söyledi.

İnşaat Mühendisleri Odası Sakarya Şube Başkanı Hüsnü Gürpınar,  "Sakarya'da ağır ve az hasarlı yapı bulunmamaktadır. Depremi az ve ağır hasarlı atlatmış mevcut deprem yönetmeliğinin güvenliğini sağlamayan yapı stoku bulunmaktadır. 17 Ağustos 1999 depremini az hasarlı ve hasarsız atlatan yapılar vardı. Bu yapıların önümüzdeki yıllarda meydana gelecek depremde nasıl hareket edeceği belli değil. Sakarya genelinde 250 bin bağımsız bölüm bulunuyor. Potansiyel tehlikeli yapılar bina bazında 7 bin olmak üzere bağımsız bakıldığında 20 bin daire bulunmaktadır. Bu binaların tamamının elden geçmesi gerekiyor. Depreme güvenli hale getirilmesi lazım" diye belirtti. 

Gürpınar, "Yürürlükte bulunan deprem yönetmeliğinin güvenlik şartlarının sağlayacak maddeler getirilmesi gerekir. Bunların düzenlenmesi için inşaat mühendislerinin görevidir.  İnşaat mühendislerinin mesleği disiplin altına alınması lazım. Üniversitelerimizin genelinde yeterli öğretim üyesi yok. Üniversitelerde yeterli uzmanlıkta mezun veremiyoruz ama mezun olan inşaat mühendisleri mezunlarına sonsuz sınırsız yetki veriyoruz. Bu durum düzelmez ise biz bu depremlerde can ve mal kaybı yaşamaya mahkûmuz. Bunun içinde 3458 sayılı mühendislik yasasının değişmesi gerekir. İnşaat mühendisliğinde yetkinlik ve uzmanlık belgesi gerekli olmalıdır" dedi 

Yaşanılacak deprem öncesinde hazırlıkların tam anlamıyla yapılması gerektiğini belirten Gürpınar, "Yapı ruhsatı düzenleyen idarecilerde kesinlikle konusunda uzman idareciler olması gerekiyor. Eğer bunları yapmasak önümüzdeki tarihlerde bugünleri çok ararız. Biz depremden önce hazırlık yapalım can ve mal kaybı olmasın, depremden sonra hazırlık yapmayalım" açıklama yaptı.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/3613527/50-bin-konuttan-7-bin-bina-deprem-yonetmeliginin-guvenligini-saglamiyor