Akçay'da herşey yolunda

SASKİ tarafından, Sapanca Gölü’ne alternatif içmesuyu kaynağı oluşturmak amacıyla Pamukova’nın yaklaşık bin metre rakımda bulunan Eskiyayla havzasında inşa edilen Akçay Barajı’nın yapımı kısa süre önce tamamlandı. Barajın İlk bahar yağmurları ve eriyecek karla birlikte yaz aylarında kullanıma hazır vaziyete geleceği konuşuluyor. 

 Etrafındaki orman örtüsü ve bulunduğu konum itibariyle her türlü çevre kirliliğinden uzak bir bölgede yer alan Akçay Barajı üzerine kurulacak HES'ler ile 10 bin konutun yıllık ihtiyacını karşılayacak enerji üretecek. 195 milyonluk maliyete ulaşan yatırımla 2020 Haziran ayında faaliyete geçmesi hedeflenen barajda yağan kar ve biriken su şuan itibariyle memnun edici düzeyde. 

 

Coğrafi özellikleri ve tabi çevresiyle sadece Sakarya’nın değil, Türkiye’nin gözbebeği olan Sapanca Gölü’ne önemli bir alternatif olacak Akçay Barajı teknik özellikleri ile ve 75 metre gövde yüksekliği ile dikkat çekiyor. Yıllık 20 milyon metreküp su hedeflenen baraj  Akçay Deresi’nin akışına hiçbir şekilde zarar vermeyecek. Baraj Sapanca Gölü suyunun dengeli kullanımına ciddi katkı sağlayacak.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/3619766/akcayda-hersey-yolunda