İYİ Parti İl Başkanın ifadeye çağrılması mecliste gündeme geldi

İYİ Parti İl Başkanı Selçuk Kılıçaslan önceki gün polis tarafından aranarak Emniyet Müdürlüğüne ifadeye çağrılmıştı.   Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik hakaret iddiasıyla Emniyet Müdürlüğü'ne davet edildiğini kişisel sosyal medya hesabından açıklayan Kılıçaslan'ın ifadesi alınması mecliste konuşuldu.  10 Mart 2019 tarihinde İYİ Parti'nin Denizli mitinginde İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener halka hitaben ''Cumhurbaşkanımızın terörist dediği Denizliler nasılsınız ?'' ifadelerini kullanmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'da bu Akşener'in sözlerine ilişkin ''Birileri şuanda cezaevinde süre dolduruyor aynı yola sende düşebilirsin Cumhurbaşkanına iftira atamazsın Türkiye yol geçen hanı değildir, bir hukuk develetidir'' ifadelerini kullanmıştı.

Bu açıklamaların ardından Türkiye'deki bütün İYİ Parti il başkanları ortak bir basın açıklaması yaparak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu sözlerini eleştirmişti. İl başkanları tarafından ortak olarak yapılan basın açıklamasında imzası bulunan Kılıçaslan bu açıklamada imzası bulunan il başkanları içinde ifadeye çağrılan tek İYİ Parti İl Başkanı oldu.

İYİ Parti TBMM Grup Başkan Vekili Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkan gündem dışı konuşma sözü alarak İYİ Parti İl Başkanı Selçuk Kılıçaslan'ın ifadeye çağrılması ile ilgili şunları söyledi,
 ''   Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma açmış ve 10 ay sonra ifade vermek üzere Emniyet Müdürlüğüne davet etmiş. Gerekçede Cumhurbaşkanına hakaret. beyler burada hiç Cumhurbaşkanına hakaret vesaire değil ve herhangi bir konuda yok. İfadelerine baktığınızda bunun olmadığını göreceksiniz. Bu sadece sayın il başkanımızın sayın Genel başkanımızn sözlerini aktarmasından ibarettir. Ama ben size birşey söyliyeyim Sayın Cumhurbaşkanımızın etrafında kümelenmiş bir güruh var.. Sayın Cumhurbaşkanı'ndan daha kralcı. Adalette bunlar daha fazla. Bu sayın savcı Cumhurbaşkanı'na sinyal veriyor aklı sıra sayın il başkanımızı ifadeye çağrıyor'' ifadelerini kullandı.

İYİ Parti TBMM Grup Başkan Vekili Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkan, mecliste yaptığı konuşmayı kişisel sosyal medya hesabından paylaştı. İşte Türkan'ın ifadeleri;

Meral Akşener'in Denizli mitinginde yaptığı konuşmasına tepki gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerine İYİ Parti Meclis Grubu, Başkanlık Divanı ve 81 İl Başkanlığı'nın da imzasının yer aldığı açıklama şu şekilde;

"Büyük Türk Milleti
Biz, İYİ Parti İl Başkanları olarak, en başta ilan etmek isteriz ki;
Türkiye Cumhuriyeti devletinde Bakanlık, Milli iradenin tecelligahı Büyük Millet Meclisi’nde Başkanvekilliği yapmış, İYİ Parti Genel Başkanı, Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener’i, Cumhurbaşkanlığı gücü ve imkanlarının ardına sığınarak tehdit etmek, kimsenin haddi değildir.
Sayın Genel Başkanımız, aziz Türk Milleti’nin evlatlarının ‘Terörist’likle itham edilmesine sessiz kalmamış, ve hakkı haykırarak, itham sahiplerini uyarmıştır.
Biliyoruz ki, milletimize edilen bu hakaret ilk değil.
Balyoz kumpasıyla Türk subayını, Ergenekon kumpasıyla Türk polisini, akademisyenleri, işadamlarını, gazetecileri, hukukçuları terörist ilan eden de sayın Recep Tayyip Erdoğan’dı.
Terör örgütüyle kurduğu pazarlık masalarında, “Ne Mutlu Türküm Diyene” diye haykıranları terörist ilan eden de Recep Tayyip Erdoğan’dı.
Bugün de, iflas eden tarım politikalarının, ekonomi politikalarının bir sonucu olarak ortaya çıkan zamları “Gıda terörü” diye tarifleyerek, çiftçimizi, esnafımızı, marketçimizi, bakkallarımızı terörist ilan eden de Recep Tayyip Erdoğan.
İktidar partilerine oy vermeyenleri, olmayan bir ittifak üzerinden, terörle işbirliği yapmakla itham ederek, terörist ilan eden de Recep Tayyip Erdoğan.
Türkiye’nin İYİ insanları, aziz milletimize yapılan bu hakarete sessiz kalmadı.
Genel Başkanımızın haykırdığı da, bu hakikattir.
Kendi beceriksizliklerini görmeyip, ortaya çıkan tablo yüzünden, Milletimizin saygıdeğer evlatlarını terörist ilan edenler şunu bilmelidir ki;
Hakikati haykıran bir sesi, ‘Hapishanelerle’ tehdit etmek, ancak darbecilerin yapabileceği bir iştir.
Sayın Cumhurbaşkanı, geçmişte bu darbeci aklın mağdurlarındandı.
Ancak görüyoruz ki, mağduriyet gitmiş, artık 28 Şubat’ın o darbeci akıllarının taklidine başlanmış.
Sayın Cumhurbaşkanı, 22 yıl sonra, daha iki gün önce Siirt’te, aynı meydanda, cezaevine girmesine yol açan şiiri okuyordu. Bunu yaptığının ertesi günü, ancak 28 Şubatçıların yapabileceği gibi, siyasete ayar vermeye kalkan bir tehdit dili kullanması, Türk demokrasisi açısından tarihi bir lekedir.
Bu leke bizzat sayın Cumhurbaşkanı tarafından temizlenmelidir.
Millet vicdanı, siyasi değerler ve demokratik erdem bunu gerektirir.
Bu vicdanı, bu değerleri, bu erdemi taşıyamayanlara, aziz milletimiz gerekli cevabı verecektir.
Genel Başkanımızın, milletimizin haysiyetine uzanan dil karşısındaki tavrını ayakta alkışlıyor ve açıkça ilan ediyoruz;
Birimiz hepimiz, hepimiz Meral Akşener’iz.'' bu ifadelere imzasını atan diğer il başkanları içinde ifadeye çağrılan tek il başkanı Kılıçaslan olduğu öğrenildi.

- Medyabar, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/3622134/iyi-parti-il-baskanin-ifadeye-cagrilmasi-mecliste-gundeme-geldi