DOKUNMAK

Latif Güleç
Latif Güleç


Dokunmak göreceli bir kavram,
Kişiye göre niyete göre dokunulacak şeye göre kalplerdeki zuhurun tavana vurmasıdır.
Yürekler çarpar dokunanın göğsü genişler, maneviyeti yükselir.
Dokunmak kimi yerde maneviyat kimi yerde kahramanlık kimi yerde yardım terennümü estirir kişiye.
Düşünün halivakti yerinde veya yüreği güzel birileri bir garibe dokunur bir ihtiyacını karşılar dünyalar onun olur dukunduğu garibe ödül olur.
İnanıyoruz ki bu mihvaldaki dokunuşların başında yüce dinimizin emrettiği zekatlarımız gelir,Bu ne güzel bir vecibe zekatı verende alanda mutlu olur huzur bulur anlayacağımız herkesin kazandığı bir dokunuştur.
Dokunma fakir zeki öğrencilerde tezahür eder. Yine bunlar için yardımsever gönüllüler çıkar ihtiyaç sahiplerineburslar verir giydirir kırtasiyesini alır bu vesile bunların hayatlarına dokunulur sonuç yine maddi manevi kazançtır.
Yüreğimiz atar gönlümüz ister Hac görevi veya umre görevimiz için kutsal topraklara gitmek isteriz,Nasibi olan bu manevi görevler için mekkeye medineye giden her insanın aklından şu geçer kabeye dokunmak hacerülesved taşına dokunmak medinede yeşilhalıda ibadet etmek nasip olurmu gittiğinde buralara dokunabilirmiyim
İnsan dokunmak ister en sevdiklerinin tabutlarına kıvılcım çarpar yürekleri,insan dokunmak ister şehit cenazelerindeki şehidimizin tabuduna bir başka hisseder kendini yüreği boşalır özlem ve sevginin yüceliğini yaşar.
Geçen gün pamukova ilçemizde suriyenin idlib kentinde rejim güçlerince şehit edilen uzman çavuş Halil Demire son görevimizi yapmak için hazır bulunduk yediden yetmişe her kesimden ahval oradaydı yürekleri şehidimiz için atıyordu dudaklarından şehidimiz için dualar ediliyordu gencecik yaşında hayatının baharında hakka yürüten şehidimizin tabutuna herkes dokunmak ve rahatlamak istiyordu.Şehidimizin yakınlarının elleri tabutun üzerinden inmek istemiyordu sanki bu dokunuş çok anlam ifade eden bir dokunuştu sevgiydi hasretti özlemdi sanki.
Hayattayken her insanın dokunacağı şeyler vardır yeterki bunu farketsin dokunmanın yansıyan güzelliklerini ve o anda kalbine inen huzuru görebilsin.
Dokunmak sevgidir,
Dokunmak özlemdir
Dokunmak en güzel vedadır
Dokunmak iyiliktir iyi olma halidir gelin yüreğimizle gönlümüzle bir yerlere dokunalım.

- Medyabar, Latif Güleç tarafından kaleme alındı
https://medyabar.com/makale/3640860/latif-gulec/dokunmak