Eski iş ortağını belediye şirketine alması ne kadar doğru?

 Cihan Ersöz 'Bildiğim kadarıyla o genç arkadaş sadece KARSAŞ’ın değil aynı zamanda belediyenin de sözleşmeli avukatı. 31 Mart seçimlerinden sonra gerçekleşen ‘İhaleye Fesat Karıştırma’ davasının duruşmasına belediye adına müdahil olarak katılmıştı. Her nedense ortaklık konusu o günlerde akla gelmemişti.' diye başladığı yazısında şunları yazdı...

Öyleyse karşımıza bir soru daha çıkıyor: “Belediyeyi savunurken itiraz görmeyen avukat KARSAŞ söz konusu olunca neden eleştirilerin hedefi oluyor?”

Konuyu araştırma ihtiyacı, sosyal medyaya düşen KARSAŞ açıklaması sonrasında doğdu. Çiçeği burnunda KARSAŞ Müdürü “Kiminle istersek onunla çalışırız” restini çekmiş. Doğrusu bu açıklama gerçekten ona mı ait yoksa daha üst makamlardan bir otoriteye mi, tartışılır!

Konuyla ilgili üç avukat arkadaştan görüş aldım. Üçü de yasal olarak bir sakıncası olmamakla birlikte, hem meslek etiği hem de Belediye Başkanı Sarı’yla iş ortaklığı dolayısıyla bu sözleşmeyi doğru bulmadıklarını söylediler.

Belediye bir kamu kurumu; KARSAŞ da ona bağlı bir şirket. KARSAŞ’ın müdürünün atamasını doğrudan Belediye Başkanı, yönetim kurulunu da meclis kararıyla yine başkan yapıyor. Dolayısıyla kamu kurumları dışarıdan sözleşmeye dayalı bir hizmet alacaksa, söz konusu meslek mensuplarından teklif istemesi gerekmez mi? Alınacak hizmetin cinsi, süresi, fiyat aralığı ve benzeri maddeleri içeren bir teklif…

Anlaşıldığı kadarıyla bu yol seçilmemiş. Birinci açık burada gibi…

İkincisi de sözleşmeli avukatın Başkan’la geçmişte ofis ortağı olmasının şık bulunmaması konusu.

Başkan Sarı göreve gelir gelmez hemen her fırsatta ve üst perdeden “Yönetimi sırasında şaibeli hiçbir tasarrufa izin vermeyeceği” açıklamasında bulunmuştu. Birkaç meclis toplantısında kurumun gelir giderlerini açıklamasını da (Şimdilerde unutuldu ya…) bu iddialı çıkışı perçinleme gayreti gibiydi.

Ancak son tasarrufu, koltuğa oturur oturmaz ilan ettiği manifestoya aykırı gibi!

Bir başka konu da KARSAŞ Müdürünün çıkışı… “İstediğimiz avukatla çalışırız” buyuruyor. Bunun tercümesi “Dilediğimizi yaparız, kimseyi de ilgilendirmez” şeklindedir.

HOROZ VE ÇÖPLÜK

Biz İshak Bey’den önceki başkandan da (İÖ diye de kısaltılabilir!) buna benzer meydan okumaları işitmiştik. Muhalefetin çoğu üyesini dize getirmesine rağmen kendi partisinden gelen eleştirilerinden illallah diyen Başkan, bir meclis toplantısında “Bu çöplüğün horozu bensem, dilediğimi yaparım” diye gürlemişti.

O günlerin hayhuyu içinde başkanın efelenmesi bazılarında öfke, bazılarında da tebessüme yol açmıştı.

Aslına bakılırsa o meydan okuma, en ince ayrıntısına kadar hesaplanarak yapılmıştı.

Ne yazık ki bu gerçek, horozluğu sona eren başkanın geride bıraktığı trilyonluk borç, usulsüz işlem ve tasarruflarla 10 yıl süreçte biriktirilerek gelecek nesillere miras bırakılan çöplük burun direklerini sızlatmaya başladığında anlaşılabildi.

Bunu en iyi, selefinden teslim aldığı çöp dağını ayıklamaya çabalayan İshak Başkan’ın bilmesi gerekir. Dolayısıyla geçmişteki babalanmaları hatırlatan tavırların doğru olmadığını hatırlatmak bize düşüyor.

DALIŞ SERBEST

Öğrenmenin yaşı yok derler. Biz de her fırsatta kendi çapımızda bilgi dağarcığımıza bir şeyler katmaya çabalıyoruz.

Örneğin; geçtiğimiz günlerde sohbet ettiğimiz (Ara sıra Kıbrıs ve Batum gezilerine katılıp çok yıldızlı otellerin kumar salonlarında kendi çapında adrenalin yükselten) bir dostumuz “Kumar oynayanı seyreden, günün birinde kumarcı olur; şaşmayan bir kuraldır” demişti.

Bu nedenle olacak, kumar alemine takılanlar şaşmaz gerçeği kalıcı olarak tarif etme ihtiyacı duyduklarında, çerçeveleyip duvara asılacak şöyle veciz bir söz bulmuşlar:

Ördek suyun kenarında durmaz!”

İshak Başkan etik kuralların hiçe sayıldığı o göle dalmaya çok hevesliyse, önünde hiçbir engel yok. Göl orada, dalış serbest!

- Medyabar, Arka Kapı bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/3649715/eski-is-ortagini-belediye-sirketine-almasi-ne-kadar-dogru