Gaziantep yöresel lezzetleri

Gaziantep Yöresel Lezzetleri Nelerdir?

Türklerin vazgeçilmez mutfağı olan Gaziantep mutfağına ait 200 üzerinde yemeğin olduğu bilinmektedir. Bu yemekler içinde kebaplar, çorbalar, köfteler, tatlılar, börekler ve daha bir sürü yemek bulunmaktadır.

Gaziantep yöresel lezzetleri arasında ilk sıralarda yer alan yemekler şunlardır;

Beyran
Katmer
Patlıcan Kebabı
Lahmacun
Ayva Kebabı
İçli Köfte
Soğan Kebabı
Antep fıstıklı şekerli börek
Cağırtlak Kebabı
Fıstık Sarma
Simit Kebabı
Şiveydiz
Ekşili Köfte
Bu yemekler dışında Gaziantep adıyla ünlenmiş fıstığa da sahiptir. Gaziantep topraklarında yetişen Antep fıstığı yemeklerde, tatlılar ve çikolatalarda kullanılmaktadır.

Gaziantep’in Ünlü Çorbası Beyran

Gaziantep’le özdeşleşmiş lezzetler arasında Beyran çorbası yer almaktadır. Bu çorba Gaziantep halkı tarafından özellikle kahvaltılarda tüketilmektedir. Beyran çorbası genelde kuzu incikten yapılmaktadır. Bu çorbanın hazırlanmasında pirinç, et suyu, kuzu eti ve sarımsak kullanılmaktadır. Pirinç et suyuyla haşlanırken önceden pişirilmiş kuzu eti pirincin üzerine ilave edilerek birkaç dakika kaynatıldıktan sonra çorbanın servisi yapılmaktadır. Gaziantep’te pek çok mekanda Beyran çorbası yapılmaktadır. Ayrıca Antep dışında beyran çorbasını yapan yörelerde bulunmaktadır. Ancak çorbanın ün kazanması Gaziantep’le olmuştur.

Gaziantep’in Ünlü Lezzeti Katmer

Gaziantep yöresinde ünlü olan bir diğer lezzet ise katmerdir. Bu lezzetler yöre halkı tarafından özellikle kahvaltılarda tüketilmektedir. Katmer isimli bu lezzetin yapımında yufka, kaymak ve Antep fıstığı kullanılmaktadır. Hamurların içine kaymak ve Antep fıstığı konularak pişirilmektedir.

Gaziantep’in Ünlü Cağırtlak Kebabı

Gaziantep kebap türleri açısından oldukça zengin bir mutfağa sahiptir. Yörenin pek çok kebap türü bulunmaktadır. Bu kebaplardan birisi de Cağırtlak ya da Cartlak Kebabı’dır. Bu kebap kuzu ciğerinden yapılmaktadır. Kuzu ciğeri kuşbaşı büyüklüğünde kesilerek ciğerin yağıyla beraber şişe dizilmektedir ve kömür ateşinde pişirilerek servis edilmektedir. Pişirilen ciğerin yanına soğan, sumak ve maydanozdan yapılan piyaz eklenerek servis yapılmaktadır. Cartlak kebabı yörenin vazgeçilmez kebaplarından birisidir.

Gaziantep Simit Kebabı

Gaziantep yöresinin ünlü kebaplarından birisi de simit kebabıdır. Bu kebap türünde bulgur ve kıyma kullanılmaktadır. Gaziantep yöresinde bulgura simit denildiği için kebap simit kebabı olarak anılmaktadır. Kıyma ve bulgurun yoğrulmasıyla yapılan köfteler şişe takılarak ateşte pişirilmektedir. Ayrıca bu kebap yapılırken harcın içine ya da sonradan köftenin üzerine Antep fıstığı dökülmektedir.

Gaziantep’in Ünlü Pidesi Antep Fıstıklı Şekerli Pide

Antep yöresinin önemli lezzetlerinden birisi de şekerli pidedir. Bu pide Gaziantep yöresinde Antep fıstığı kullanılarak yapılmaktadır. Pidenin hamuru şekerle yoğrulmaktadır. Daha sonra açılan hamurun içine Antep fıstığı ve Antep’e özel peynirin koyulmasıyla pide pişirilmektedir.

Gaziantep’in yöresel lezzetleri hakkında daha fazla bilgi almak ve sipariş vermek için https://www.gaziantepten.com/ adresini inceleyebilirsiniz.

- Medyabar, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/3665613/gaziantep-yoresel-lezzetleri