İlk cemre düştü! Peki, cemre düşmesi ne demek?

Şubat ayının sonlarına yaklaşılmasıyla beraber ilk cemre 20 Şubat 2020de havaya düştü. Halk arasındaki yaygın inanışa göre soğuk kış günlerinin ardından ilk cemrenin düşmesi ile birlikte hava su ve toprak ısınmaya doğa canlanmaya başlıyor.

CEMRE DÜŞMESI NE DEMEK

Sakarya Üniversitesi SAÜ Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü öğretim üyelerinden İklim Bilimi Uzmanı Doç. Dr. Beyza Ustaoğlu cemre düşmesi hakkında bilgi verdi.

Cemre düşmesinin halk kültüründe bilinen anlamına değinen Doç. Dr. Beyza Ustaoğlu "Cemre düşmesi halk dilinde doğanın uyanışı ve canlanması anlamına gelmektedir. Bu durum baharın başlangıcı olarak kabul edilir. Yüzyıllardır özellikle tarımla uğraşan halkın hava olaylarına göre günlük yaşamlarını planladıkları bir halk takvimidir. Buna göre 2020 yılında ilk cemrenin 19-20 Şubatta havaya ikinci cemrenin 26-27 Şubatta suya üçüncü cemrenin ise 5-6 Martta toprağa düşeceğine inanılmaktadır." dedi.

Cemre kelimesinin anlamı hakkında da bilgi veren Doç. Dr. Ustaoğlu "Cemre kelime anlamıyla ateş kor demektir. Buradaki düşme ifadesi aslında ısınmayı anlatan bir kavramdır. Sırasıyla havanın suyun ve toprağın canlanmasını baharın başlangıcını ifade etmektedir." şeklinde konuştu.

BILIMSEL AÇIDAN CEMRE DÜŞMESI

Olaya bilimsel açıdan bakıldığında cemre düşmesinin yerkürenin güneşlenmesiyle ilgili olduğunu belirten Ustaoğlu " Türkiye'nin de içerisinde bulunduğu Kuzey Yarım Kürede güneş ışınları 21 Aralık tarihinden itibaren daha dik açılarla gelmeye başlar ve gündüz uzunluğu artar. Kış mevsiminin sona erdiği baharın başlangıcına denk gelen bu dönemde özellikle güneş radyasyonu yer radyasyonundan biraz daha fazla olduğu için ortamda bir sıcaklık artışı meydana gelir. Bu sıcaklık artışı halk kültüründe cemre düşmesi olarak bilinen olaya karşılık gelmektedir" dedi.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/3670056/ilk-cemre-dustu-peki-cemre-dusmesi-ne-demek