Kara Tren ve Mithatpaşa Stadı

Adapazarı treni, Pendik-Adapazarı arasında  yerel seçimler arifesinde yeniden çalışmaya başladı. Ancak  sefer sayısı eskiye göre çok az.  Ayrıca Ada treninin eski nostaljik güzelliğini kazanması için, Haydarpaşa Gar’ı açıldığında, yeniden  Haydarpaşa’ya kadar gitmesidir.

***

            Benim çocukluğumda Adapazarı-Haydarpaşa arasında kara trenler çalışırdı.  Hani şu hakkında “Kara tren gelmez mola!”  “Kara tren gecikir” gibi  türküsü yakılan kara tren…

            1950 ve 60’lı yıllarda Adapazarı-İstanbul arasında  Adapazarı’ndan günde  saat 06.00 ve 08.00’de olmak üzere iki tren seferi yapılırdı.           

            Aynı trenler akşam saat 18.30 ve 21.00’de Haydarpaşa’dan, Adapazarı’na dönerdi.

            Çocukluğumda, rahmetli annem ile birlikte kara tren seyahatlerimiz çok olmuştur. Sabah 08.00 trenine biner, saat 11.00 gibi Haydarpaşa’ya varırdık. Bu yolculuğun en güzel tarafı ise Haydarpaşa’dan vapurla Karaköy’e geçmekti. O dönemlerde vapurlardaki seyyar satıcıları dinlemek bile güzeldi. O kadar ikna kabiliyetleri vardı ki, sattıklarından almadan edilmezdi. Tabi vapurlarda eşsiz boğaz manzarasını izlerken simit ve çay lüksümüz her zaman olurdu.

            Karaköy’den yürüyerek Galata Köprüsü’nü geçerek Eminönü’ne gelirken, köprüde balık tutanları izlemek ayrı bir güzellikti.

            Eminönü’nden, belediye otobüsleri ile Edirnekapı’ya oradan da akrabalarımızın bulunduğu Eyüp-Arnavutköy’e giderdik.

            Dönüşte ise Edirnekapı’dan bindiğimiz belediye otobüsünden Beyazıt’a iner, yaya olarak Kapalı Çarşı – Mahmutpaşa- Mısır Çarşısı güzergahından Karaköy’e gelirdik. Kapalı Çarşı ve Mısır Çarşısı’nın şimdilerdeki durumunu bilmiyorum ama o yıllarda bu tarihi çarşıların büyülü bir güzelliği vardı. Mısır Çarşısı’nda nasıl o kadar bol ürün bulunur hala merak ederim.

                     *** 

            Bendeki Haydarpaşa treni tutkusu belki de o yıllardan bilinç altıma takılan anılardır.

            Arnuvutköy’deki akrabalarımızı hemen her yaz ziyarete giderdik. Benim tercihim o yıllarda hep kara tren olmuştur.

            Bir seferinde hiç unutmuyorum. (1956 yılı)  Annem dönüşte sözde beni otobüs ile dönmeye razı etmişti. Ama ben Kadıköy’e geldiğimizde mızıkçılık yapmıştım ve yeniden Karaköy’den vapurla Haydarpaşa’ya geçmiştik. Geçmiştik ama Haydarpaşa Garı’nda saat 12.00’den 18.00’e kadar sırf benim inadım yüzünden ilk trenin kalkma saatini beklemiştik.

            Beklerken Haydarpaşa Gar Lokantası’nda içtiğim un çorbasının tadı hala damağımda. Daha sonraki yıllarda aynı lokantada büyük bir hevesle un çorbası içmiştim. Ama ilk un çorbasının lezzetinden eser yoktu.

            Kim bilir belki de o gün çok acıkmıştım.   

Ada treni  ile maçlara gidiş 

Delikanlılık yıllarımızda ise Ada treni ile hafta sonunda İstanbul’da oynanan üç büyüklerin maçlarına giderdik.

Maç yolculuğumuz cumartesi sabahı tren ile Haydarpa  Garı’na gitmekle başlardı. Haydarpaşa’dan vapur ile  Karaköy’e geçerken  martıların eşliğinde mini bir boğaz seferi gerçekten çok güzeldi.

Karaköy’den yürüyerek İstiklal Caddesine çıkardık. İstiklal Caddesi turunun ardından Çiçek Pasajı’na uğramak olmazsa olmazlarımızdandı. O yıllarda gece maçı filan yok. Çiçek Pasajı çıkışında yürüyerek Taksim’e oradan da maçın oynanacağı Mithatpaşa Stadı’na gelirdik.  Üç büyüklerin maçını izledikten sonra aynı güzergahtan yine Adapazarı’na dönerdik.   

Adapazarı-Haydarpaşa tren seferlerinin yeniden başlaması umuduyla, kara trenli yıllara şöyle kısa bir yolculuk yapmış olduk.

- Medyabar, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/3681514/kara-tren-ve-mithatpasa-stadi