Cezayirli hastaya Skolyoz operasyonu

SKOLYOZ OPERASYONU

Sağlık Turizmi faaliyetleri kapsamında Havaalanında karşılanıp hastaneye transferi gerçekleştirilen, teşhis ve tedavi hizmeti verilen Mourade Naili Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Enis Yıldırım ve Kurumsal İletişim ekibi tarafından odasında ziyaret edildi. Özel Medar Hastanesi Sakarya Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Enis Yıldırım Skolyozu  “Omurganın sırt veya bel bölgelerinin yana doğru eğrilmesidir ve bazen normalde var olan sırttaki kamburluk veya beldeki çukurluğun da artması ile beraber olur” şeklinde tanımladı.

TEDAVİ EDİLMEZSE OLUMSUZ ETKİLERİ OLUR

Op. Dr. Yıldırım, omurganın yana eğriliği, omurganın yana ve öne doğru eğriliği, bir omuzun öne ilerlemesi, omuz ve kalçaların simetrik durmaması, sırt veya bel ağrısı, nefes darlığı ve yorgunluk belirtileri ile gelişen omurga eğriliği, çoğunlukla büyüme çağında tanısı konulan bir rahatsızlık olduğunu ve tedavi edilmediği takdirde kişinin yaşamını ciddi ölçüde etkileyebildiğini söyledi.

İHMAL EDİLMEMESİ GEREKİR

Tedavi seçeneği kendi içerisinde, hastaya göre değişiklik gösterse de skolyoz tanısı aldıktan sonra genel olarak üç alternatif yol mevcut olduğunu belirten Op. Dr. Enis Yıldırım, “Skolyoza özel fizik tedavi egzersizleri faydalı olabilir. İkinci seçenek korse tedavisidir. Eğriliği 20-40 derece arasında olan ve büyüme potansiyeli olan kişilerde etkili olan bir yöntemdir. Diğer bir seçenek ise cerrahi tedavidir. Cerrahi genel olarak 40-45 derece üzerindeki eğriliklerde gündeme gelir. Skolyoz yaşla birlikte ilerleme gösterdiğinden ihmal edilmeden gerekli tanı ve tedavi yöntemleriyle müdahale edilmemesi gerekir” dedi.

- Medyabar, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/3685131/cezayirli-hastaya-skolyoz-operasyonu