SAÜ'de Azerbaycanlı öğrenciler Hocalı Soykırımını andı

Topluluk adına yapılan açıklamada; "Azerbaycan- Türkiye Kardeşlik Topluluğu olarak Sakarya Üniversitesi Kültür ve Kongre Merkezi’nde ‘Hocalı Soykırımı’nın 28. yıl dönümünü anma programını gerçekleştirdik. Salonun girişinde 26 şubat 1992 yılında Ermeni çetelerinin gerçekleştirdiği bu insanlık dışı soykırım ile ilgili fotoğraf sergisi düzenlendi. Bizi bu etkinliğimizde yalnız bırakmayan Azerbaycan İstanbul Başkonsolosu Sayın Hayyam Dadaşov, Sakarya Büyükşehir Belediyesi Sayın Ekrem Yüce, Sakarya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sayın Mustafa Akın, Sakarya Kredi Ve Yurtlar Kurumu İl Müdürü Sayın Arif Özsoy, Sakarya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Temel Gürdal, Sakarya Valilik  Etüt Ve Proje İl Müdürü Sayın Taylan Şanlı ve kıymetli gazilerimizin katılımı bizleri onurlandırdı" denildi.

Program, saygı duruşu ve iki kardeş ülke olan Türk ve Azerbaycan ulusal marşları ile başladı. Ardından Hocalı soykırımında şehit düşenlerin ruhlarını azizlemek için Yasin-i Şerif tilaveti okundu. Topluluk Başkanı  Vugar NASİROV’ un da bir açılış konuşması yaptığı anma programında Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, SAÜ Öğretim Üyeleri Prof Dr Haluk Selvi, Doç Dr Ferruh Tuzcuoğlu salona hitap ettiler.

Hocalı Soykırımı sinevizyonu ardından Merhum Şari Zelimhan Yakub’un yazdığı Karabağ şiiriazeri öğrenci Gül Şakirova tarafından okundu. Saü Yüksek lisans öğrencisi solist Gözde Apaydın ve Azerbaycanlı Tar Sanatçısı Türker Ahmetzade tarafından ağıt ve sarı gelin türküsü icra edildi.

Program sonunda plaket takdimi ve helva ikramlarında bulunuldu.

- Medyabar, Eğitim bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/3686412/saude-azerbaycanli-ogrenciler-hocali-soykirimini-andi