Geyve Belediye Meclisi'nden borçlanma kararı

Geyve Belediye Meclisi; kum eleme ve parke taşı tesisinin bulunduğu, Ülker grubuna ait 20 dönümlük arazinin satınalınması için borçlanma kararı aldı.

Ülker Grubu'nun yaklaşık 1.5 milyon liradan satışa çıkardığı 20 dönümlük arazinin satınalınması için Geyve Belediye Meclisi, İller Bankası'ndan kredi çekme kararı aldı. CHP'li meclis üyesi Gürkan Kar'ın onay vermediği borçlanma kararı oy çokluğu ile kabul edildi.

Geyve Belediye Meclisi Mart ayı oturumunda gündem dışı ele alınan kararda ise, Tarım ve hayvancılık komisyonu kurulması oy birliğiyle kabul edildi.

ARAZİNİN TARİHÇESİ
Uzun yıllar Umurbey köyüne ait olan 20 dönümlük arazi, üreticinin yararına pancar toplama alanı ve kantar yapılması gerekçesiyle APEK'e (SS Adapazarı Pancar Ekicileri Kooperatifi) verildi. 2009 yılında Geyve Belediyesi, bu arazi üzerine kum eleme ve parke taşı tesisi kurdu.

2012'de APEK'e ait yüzde 98,8 hissenin ASYA KATILIM BANKASI A.Ş.'ye devredilmesiyle arazi el değiştirdi. 2013 yılında ASYA KATILIM BANKASI A.Ş 'ye ait yüzde 98,8 hisse, Yıldız Holding bünyesindeki Ülker Grubu'na ait TEMEL DOĞAL GIDALAR VE TARIM ÜRÜN. ÜRT. PAZ. A.Ş.'ye devredildi. 

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/3686427/geyve-belediye-meclisinden-borclanma-karari