TKB’den 8 Mart açıklaması! “Eşit bir dünya mümkün”

Türk Kadınlar Birliği Sakarya Şubesi Başkanı Tehvide Yağan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada, kadına yönelik şiddetin ve ayrımcılığın ortadan kalktığı yeni bir dünyanın mümkün olduğunun altı çizildi.  

İşte Yağan’ın açıklaması, “8 Mart Dünya Kadınlara karşı her türlü ayrımcılığın kaldırılması kadın, erkek eşitliğinin sağlanması taleplerinin, yaşamın her alanında kadın sorunlarına çözüm önerilerin bir kez daha dile getirildiği gün olarak kabul edilmektedir.

Birlikte düşünme, birlikte üretme, birlikte eşit ve insanca yaşamam süreçlerinden kopartan her türlü uygulama ve anlayışlara karşı, kendini insan tanımlayan herkesin gelecek güzel günler için yan yana gelme birlikte mücadele etme günüdür.

Kadın olmaktan dolayı yaşadıkları sıkıntılara her türlü baskı ve şiddete karşı bir araya geldikleri amaçlarına ulaşmak için çaba vere çalışan, üreten kadınların günüdür.

Güçlü kadın örgütlü kadınlardır. Örgütlenelim mücadele edelim. Kadın sorunları ülke sorunlarından ayrı düşünülemez.

Toplumsal cinsiyetçi bakış açısının hakim olduğu düzende uygulamalarda devletten himaye beklerken sokak ortasında öldürülen kadınlar, başlık parası adı altında satılan kız çocuklarının uğradığı tacizden sorumlu kimi tutacağız?

Nasırlı ellerin emeği ödenmeyen açlık sınırında yaşamaya terk edilen, iş güvenliğinden uzak çalışma koşullarından emekleri sömürülen kadınlarımız değil midir?

Ülkesinde her türlü hukuksuzluğa rağmen eşitsizliğe karşı var olma mücadelesi veren kadınlar, bizim kadınlarımız değil mi?

Tüm dünyada ve Türkiye’de kadın direnişinin, kadın mücadelesinin en onurlu günü olan 8 Mart, Kadına yönelik şiddetin ortadan kalktığı, kadına yönelik her türlü ayrımcılığın son bulduğu, kadın ve erkeklerin eşit yurttaşlar olarak yaşadıkları yeni bir dünya mümkün

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/3694309/tkbden-8-mart-aciklamasi-esit-bir-dunya-mumkun