Geyve İlimbey halkı kararını 'Arifiye' diye verdi

MEDYABAR.COM: Geyve'den yeterli hizmeti alamayan İlimbey Mahallesi sakinleri Arifiye'ye bağlanmak için Pazar günü sandığa gittiler. Bugün yapılan oylama sonnasında 106 kişi Arifiye yönünde tercih  kullandı. 69 kişi ise Geyve'de kalmak için oy kullandı.


  Geyve'nin boğaz köylerinden İlimbey Mahallesi sakinleri Arifiye'ye bağlanmak için bir süre önce valiliğe başvurunca mahallede  8 Mart tarihinde referandum yapılmasına karar verilmişti 


Bugün yapılan  213 mahalle halkı sandık başına gitti. Referandum sonrasında mahallede yaşayan 106  İlimbeyli Arifiye’ye bağlanmak isterken, 69 mahalle sakini ise Geyve'de kalmaktan yana oy tercih kullandı.
  Bu sonuçla İlimbey Mahallesi Arifiye'ye bağlanacak. Valiliğin bu kararı onaylamasının ardından İç işleri bakanlığı da onay verirse  karar kesinlesecek.
 Geyve ilçesine uzak olmasından dolayı bazı konularda yeterli hizmet alamadıklarını dile getiren İlimbey mahalle sakinleri Arifiye ilçesinden daha iyi hizmet alacaklarını düşündükleri için böyle bir karar aldıklarını ifade ediliyor.

İlimbey'in Arifiye ilçesine bağlanması ile Geyve ilçe nüfusunun azalmasına bağlı olarak önümüzdeki yerel seçimlerde hedeflenen 50 bin nufüs hesabının da zora girmesi bekleniyor.

İLİMBEY MAHALLESİNİN KURULUŞU

Sakarya il merkezine 18 km, Geyve ilçesine 22 km uzaklıktadır. Geyve ilçesine bağlı İlimbey bu tarihten yaklaşık olarak 120 - 130 yıl kadar önce Osmanlı-Rus Savaşı'ndan sonra Batum şehrine bağlı çeşitli köylerden göç eden muhacırlarca kurulmuştur.
 Mahallede ilköğretim okulu vardır ancak faaliyette değildir, taşımalı eğitim ile öğrenciler 1,5 kilometre aşağıdaki Karaçam mahallesinde eğitim görmektedir, Mahallede, içme suyu şebekesi bulunmaktadır, ayrıca her evin kendine ait kanalizasyon sistemi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon, internet vardır.

- Medyabar, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/3696851/geyve-ilimbey-halki-kararini-arifiye-diye-verdi