Cumhurbaşkanı Erdoğan; "Virüs Avrupa'dan geldi. Hastanın durumu iyi"

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, partisinin Meclis’teki grup toplantısında konuşuyor.

Gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Erdoğan, Türkiye’de tespit edilen ilk koronavirüs üzerine “Avrupa’dan gelen vatandaşımızda çıktı, sağlık durumu iyi” ifadelerini kullandı.

Yaşlıların ve bünyesi zayıf vatandaşların topluluktan bir süre uzak durması gerektiğini söyleyen Erdoğan, gerekli çalışmaların yapıldığını dile getirdi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasında öne çıkan kısımlar şöyle:

"Sözlerimin hemen başında dün gece Sağlık Bakanımız tarafından yapılan koronavirüs açıklamasına temas etmek istiyorum. Avrupa'dan gelen bir vatandaşımızda tetkikler sonucunda koronavirüs tespit edildi. Genel sağlık durumu iyi olan bu vatandaşımızın bu vatandaşımızın tedavisi sürüyor. Ailesi ve yakın çevresi de şu anda izlemeye alınmış durumda.

Bu hastalığın ülkemize sirayet etmemesi için gereken her türlü önlemi vakitlice alalım. Ancak biz hangi tedbiri alırsak alalım yakın çevremizde bu kadar yaygınlaşmış bir virüsten tamamen korunmak maalesef mümkün olamadı. Ülkemizdeki vaka Avrupa kaynaklı, şimdilik tek bir örnekten ibarettir. Sağlık Bakanlığımız, diğer bakanlıklarımız ve kurumlarımızla işbirliği halinde gereken koruma tedbirlerini sıkı şekilde uygulayacak, nitekim yarın da dar çerçeve bir toplantıyı başkanlığımda yapacağız.

Vatandaşlarımızdan ricam, sağlık personelinin bu konudaki itirazlarına harfiyen uymalarıdır. Bu virüsten korunmanın ilk şartı temizliktir. Temizliği imandan cüz sayan bir inancın mensupları sıfatıyla bu da milletimiz tarafından işin en kolay tarafı olmalıdır. Biz de geçtiğimiz cuma gününden beri tokalaşmayı, kucaklaşmayı, uzaktan selamlaşma yöntemine geçerek bu çerçevede üzerimize düşenleri yerine getirmenin gayreti içindeyiz. Sadece Türkiye’de değil yurt dışında da."

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/3702386/cumhurbaskani-erdogan-virus-avrupadan-geldi-hastanin-durumu-iyi