Coronavirüs kaçağını esnaf arkadaşları ihbar etti

Medyabar.com:- Aziz Güvener'in Özel Haberi...

İlginç olay bu sabah saatlerinde Atatürk Sanayi Sitesi'nde yaşandı.

Alınan bilgilere göre; Bir süre önce Almanya'ya giden bir vatandaş, Almanya- Türkiye arasındaki uçuşlar iptal olunca orada kalmak zorunda kaldı. İsviçre'den Türkiye'ye uçuşların serbest olduğunu duyan vatandaş Almanya'dan isviçreye geçerek oradan İstanbula uçtu.

Bu gün Atatürk Sanayi'deki iş yerine gelen vatandaş, sabah arkadaşlarınla görüşerek olayı anlattı. " Hem isviçrede hemde Almanya'da yaşadıklarını anlatan şahıs, Atatürk Havalimanı'nda da herkesi atlattım. Beni karantinaya almadılar" dedi. 

Karantina altında tutulması gerekirken Atatürk Sanayi'deki dükkanına gelerek çalışmaya başlayan arkadaşlarından şüphelenen esnaf ise şahsı polise ve 112 ekiplerine ihbar etti.

Polis eliğinde sanayideki dükkana gelen 112 ekipleri şahsı polis zoru ile gözaltına aldı.

Serdivan'da Coronavirüs hastanesi olarak ayrılan Toyota-Sa Hastanesi'ne getirilen şahıs kontrol amaçlı karantina altına alındığı belirtildi. 

 

2 AYDAN 1 YILA KADAR HAPİS

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıktıktan sonra dünyayı kasıp kavuran koronavirüse karşı Türkiye’de önemli tedbirler devreye konuldu. Sınır kapılarının kapatılıp uçuşların yasaklandığı bölgelerden gelenlerle durumu şüpheli görünenlere uygulanan karantina da bunlardan biri. Türk Ceza Kanunu’nda (TCK) karantinayı ihlal edenler için önemli bir hüküm de yer alıyor. “Bulaşıcı hastalıklara ilişkin tedbirlere aykırı davranma” başlıklı 195. maddeye göre, karantina tedbirlerine uymayanların 2 aydan 1 yıla kadar hapisle cezalandırılması öngörülüyor. İlgili madde şöyle: “Bulaşıcı hastalıklardan birine yakalanmış veya bu hastalıklardan ölmüş kimsenin bulunduğu yerin karantina altına alınmasına dair yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi, iki aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.”

Türk Ceza Kanunu’nun 195’nci maddesinde karantina uygulamasını ihmal edenler için önemli bir hüküm yer alıyor.


“Bulaşıcı hastalıklara ilişkin tedbirlere aykırı davranma” başlıklı madde karantina tedbirlerine uymayanların iki aydan bir yıla kadar hapisle cezalandırılmasını öngörüyor

TCK’nin ilgili maddesinde, “Bulaşıcı hastalıklardan birine yakalanmış veya bu hastalıklardan ölmüş kimsenin bulunduğu yerin karantina altına alınmasına dair yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi, iki aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır” ifadelerine yer veriliyor.

- Medyabar, Koronavirüs bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/3720378/coronavirus-kacagini-esnaf-arkadaslari-ihbar-etti