Sakarya'da sessiz Cuma


Din İşleri Yüksek Kurulunun yeni tip Corona Virüs ( Kovid-19) nedeniyle cuma ve vakit namazlarıyla ilgili aldığı karar kamuoyuyla paylaşılmış, "Ortaya çıkabilecek olumsuzlukların önüne geçmek maksadıyla kamu kurum ve kuruluşları, Kur'an kursları ve yurtlarda bulunan mescitler de dahil olmak üzere cuma günü ve kandil gecesi camilerimiz kapalı tutulacak ve cuma namazı için sela okunmayacaktır." ifadelerine yer verilmişti.


Salgın nedeniyle ilk Cuma Namazı sessiz geçti. Sakarya'nın en işlek camilerinden Çark Caddesi'nde olan Şerefiye Cami'de bu Cuma'yı sessiz geçirdi.

Kapıları kapalı olan Şerefiye Cami'nde vatandaşlara "Saygıdeğer halkımızın dikkatine! Hastalık riski sona erinceye kadar camilerimizde cemaatle Cuma ve vakit namazları kılınmayacaktır. Lütfen namazlarımızı evlerimizde kılalım" uyarısı bulunan yazılar yerleştirildi.

Hendek'te de  Cuma Namazı konusunda alınan tedbirler nedeniyle yaşanacak olumsuzluklar için Emniyet ekiplerince Cami çevrelerinde güvenlik önlemleri alındığı gözlemlendi.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Cuma ve cemaatle namaz konusunda ısrarcı olmak dinen caiz değil
Toplum sağlığını tehlikeye düşürecek davranışların kul hakkı olduğuna dikkat çeken Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı alınan önlemlere uyulması gerektiğini söyledi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, bütün bir toplumu ve insanlığı tehdit eden koronavirüs sebebiyle alınan kararlara uymamanın toplum sağlığını tehlikeye düşürecek ciddi bir hata, büyük bir vebal ve kul hakkı ihlali olduğunu belirtti.

Erbaş yayımladığı cuma mesajında, "Mübarek bir zaman dilimi olan cuma vaktinde camilerimizde buluşamadığımız için elbette üzgünüz. Şu anda her bir mümin kardeşimin hüznünü hissediyor, yüreğindeki burukluğu anlıyor, dilindeki duaya ortak oluyorum. Yüce Rabbimiz, en kısa zamanda tekrar coşkuyla ve heyecanla camilerimizde buluşabilmeyi bizlere nasip eylesin" ifadelerini kullandı.

"Kararlara uymak insani ve vicdani bir sorumluluk"

Dünya genelinde yeni koronavirüs (Kovid-19) salgınının hızla yayıldığını, Türkiye'nin de maalesef virüs tehdidi altında bulunduğunu anımsatan Erbaş, "Bu gerçeği dikkate alan devletimiz, önemli tedbirler ve kararlar almakta, tüm kurum ve kuruluşlarımız halkımızın sağlığını korumak adına üzerlerine düşen görevi büyük bir sorumluluk bilinci ve titizlikle yerine getirmeye çalışmaktadır" açıklamasında bulundu.

Din İşleri Yüksek Kurulu'nun fetvasıyla virüs tehdidi bitene kadar camilerde cemaat ile namaz kılınmasına ara verildiğini hatırlatan Erbaş, vatandaşların sağlığını korumaya, bilhassa yaşlıların can güvenliğini sağlamaya ve muhtemel zararları önlemeye yönelik alınan bu karara uymanın insani ve vicdani bir sorumluluk olduğunu dile getirdiklerini, sağduyulu halkın desteğinin de kendilerini memnun ettiğini vurguladı.

'Mümince duruş' için 3 temel ilke: Tedbir, tevekkül ve dua

Virüsün yayılmasını önlemek için yetkili mercilerin uyarılarının dikkate alınması gerektiği tavsiyesinde bulunan Erbaş, musibetler karşısında 'mümince duruş' için 3 temel ilkenin hayata geçirilmesi gerektiğini belirtti.

Erbaş, bu 3 ilkeyi tedbir, tevekkül ve dua olarak sıraladı.

Toplum sağlığını tehlikeye düşürecek davranışların kul hakkı olduğuna dikkati çeken Erbaş, şunları söyledi: "Bütün bir toplumu ve insanlığı tehdit eden bir salgın sebebiyle alınan bu kararlara uymamak toplum sağlığını tehlikeye düşürecek ciddi bir hata, büyük bir vebal ve kul hakkı ihlalidir. Dolayısıyla söz konusu kararlara uymak dini bir gerekliliktir, cuma ve cemaatle namaz konusunda ısrarcı olmak ise dinen caiz olmayan bir tutumdur."

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/4079826/sakaryada-sessiz-cuma