Virüs travmaya dönüşmesin!

Tuğba Tosun
Tuğba Tosun

Koronavirüs, dünyanın çoğu ülkesinde bulunan ve son zamanlarda ülkemizin de gündeminde olan pandemik bir hastalıktır.

 Gün geçtikçe artan vakalar, medyada yer alan bilgiler bireylerde tedirginliğe sebep olabiliyor. İçinde bulunduğumuz süreç ile ilgili çocukların da bilgilendirilmesi gerekiyor.

Bazı ebeveynler bu hastalıktan bahsetmemenin çocuğun psikolojisi açısından daha iyi olacağını düşünüyor. Ancak yaşantımızda yoğun şekilde yer alan bir konu hakkında çocuğu bilgilendirmemek ve durumu yok saymak çocukta daha fazla kaygıya sebep olabilir.

Peki, koronavirüs ile ilgili çocukları bilgilendirirken nasıl bir yol izlenmeli?

Öncelikle ebeveyn olarak siz panik olmamalısınız.

Çünkü; Kaygı bulaşıcıdır. Siz kaygılanırsanız çocuğunuz da kaygılanır ve panik olur. Kaygı ve endişe ise bağışıklık sistemini zayıflatarak vücudu virüslere açık hale getirir.

Çocuğunuza hastalığı anlatırken samimi, dürüst ve açık bir dil kullanmalısınız. Hastalığı oyuncaklar ve oyun aracılığıyla çocuğunuza anlatabilir ve bunun için doktor seti oyuncaklarını kullanabilirsiniz.

Hastalıktan korunmak için alınabilecek tedbirleri anlatın. Temizliğine dikkat etmesinin öneminden bahsedin. El temizliğinden bahsederken 20 saniye detayını çocuk şarkısı ekleyerek anlatabilirsiniz.

Örneğin; ‘’Ellerimizi yıkarken ellerimizin üstünü, parmak aralarını ve tırnaklarımızın iç kısmını güzelce yıkıyoruz. Ellerimizi yıkarken küçük kurbağa şarkısını söyleyelim. Şarkımız bittiğinde de ellerimizi duruluyoruz‘’ şeklinde olabilir.

Belirsizlik durumu çocuğunuzun kaygılanmasına neden olabilir.

Örneğin; ‘’Anne sana bir şey olacak mı? Ya babam ölürse? ’’ gibi sorular yöneltebilir. Bu durumda çocuğa yaklaşımınız ; ‘’Hasta olmamak için ben, baban, sen temizliğimize, beslenmemize, uyku düzenimize dikkat ediyoruz. Kendimizi güçlü tutuyoruz. Bu yüzden biz iyi olacağız merak etme.’’ şeklinde cevaplanabilir.

Bu süreçte çocuğunuzla oynadığınız oyunlarda kontrolün çocukta olduğu oyunları tercih edin. Çünkü; Çocuğun kendini güçlü hissetmesi ve kontrolün onda olduğu hissi kendisini güvende hissetmesini sağlayacak ve endişesini azaltacaktır.

Bu süreci ülkemizin en kısa sürede atlatması dileğiyle ..

- Medyabar, Tuğba Tosun tarafından kaleme alındı
https://medyabar.com/makale/4082203/tugba-tosun/virus-travmaya-donusmesin