Sağlık Bakanı: Virüs vakaları tüm Türkiye'ye yayıldı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından Türkiye'de koronavirüsten hayatını kaybedenlerin yaşlarına ilişkin açıklama yaptı.

Fahrettin Koca'nın açıklamalarından satır başları:

Sağlık çalışanlarımız adına sizlere teşekkür ediyorum. Toplum titiz haberciliği takdir ediyor. Sizi gönülden kutluyorum. Koronavirüsün ortaya çıktığı tarihin üzerinden 104 gün geçti. Dün akşam saatlerinde son tespit edilen vaka sayısını açıkladım. Şüphelilerin takibinde testlerin hızla yapılmasında, tanı konan hastaların izole edilip tedavi altına alınmasında titiz davranıyoruz.

Tanı sayısı dün itibarıyla 1236 olmuştu. Mücadelede çok ciddi bir deneyim kazandık.

Büyüklerimize seslenmek istiyorum onların koronavirüsten etkilenmemeleri konusunda bizler sorumluluk sahibiyiz. Büyüklerimizden sözlerime kulak vermelerini istirham ediyorum. Bu toplumun sizin hayat tecrübelerinize ihtiyacı var. Torunlarınızın sevgi ve ilginize ihtiyacı var bunları hastayken yapamazsınız. Siz de bu seferliğe mahsus bu öğüdü kabul edin. Önünüzdeki zamanı riske atmayın.

Dünyayı etkileyen bu salgında mümkün olduğu kadar az kayıp vermek istiyoruz. Ortaya koyduğumuz dayanışmanın dünyada örneği yok.

Kadromuza 32 personel daha ilave ediyoruz. Bu dönemde sağlık personelinin ek ödemelerini iyileştirme çabası içindeyiz. Sağlık personelimizin ek ödemelerinin 3 aylık zaman diliminde, tavan yüzde 100 oranında olacağını ifade etmek istiyorum.

"Yerli solunum cihazının seri üretimine başlıyoruz"

Üniversite hastanelerimize, tüm hastanelerimize bütün malzemeler sağlanmaktadır, sağlanmaya devam edilecektir. Yerli solunum cihazlarının seri üretimine başlıyoruz.

Çin'den 50 bin hızlı tarama kiti sabah geldi, devreye girmiş oldu. Türkiye'de üretilen maskeler Türkiye'nin ihtiyacı varken yurt dışına satılmayacaktır.

Perşembe günü ilave 300 bin hızlı tarama kiti gelmiş olacak ve 1 milyona kadar hızlı tarama kitlerini kullanmak üzere bağlantı yaptık.

Türkiye sağduyulu politika izledi. Tedbirleri hakim kılarsak, biz başka bir ülke olmayacağız. Felaket senaryolarının kolayca alt üst edeceği bir toplum değiliz.

6 üniversite ve 1 merkeze çağrı yapıldı. Kısıtlamaya gitmeden hepsine destek sağlayacağız.

En güvenilir çözümün evde kalmak olduğunu unutmayalım. Hayat eve sığar.

"İyileşen vakalarımız var"

Önümüzdeki günlerde iyileşen vakalarımızı günbegün açıklayacağız. İyileşen vakalarımızın fazla olduğunu belirtmek istiyorum.

Çin'den olumlu sonuç veren ilaç da bu sabah geldi. Yoğun bakım şartlarında tedavisi devam edenlere uygulanmaya başladı.

Hayatını kaybedenler ileri yaş ve kronik hastalığı da olan grup. Zaten önümüzdeki günlerde bütün vakalarla ilgili yaş aralığı dahil olmak üzere paylaşacağız
Bilim Kurulunda çarşamba günü eğitim konusunu gündeme alacağız.

Ölenlerin yaş aralığı 91 yaşa kadar var, 60'ın altında iki hasta var yani 50-60 arası, onun dışındaki bütün hastalar 61'in üzerinde.

Sağlık personelimiz içinde pozitif olan vakalarımız var. Kit açısından sorunumuz yok, önümüzdeki günlerde kit sayısı daha da artmış olacak.

SAĞLIK PERSONELİNDE KORONAVİRÜSE YAKALANAN VAR MI?
Maalesef pozitif vaka olanlar var. Sayılarını belirtmeyeyim.

BUGÜNKÜ VAKA SAYISI

Gün sonu çalışmalar bitmiş oluyor. 2 dakikada sonuçlanacak çalışmalar değil. Geç bir saatte olmayacak şekilde, erken dönemde vakaları vermek istiyoruz.

HAYATINI KAYBEDENLER

İleri yaş, kronik hastalığı da olan hasta grubu. Önümüzdeki günlerde bütün vakalarla ilgili yaş aralığı dahil olmak üzere şeffaf bir şekilde göstereceğiz. 91 yaşa kadar var. 50 ile 60 arası 2 hasta var. Onun dışındaki bütün hastalar 61'in üzerinde.

TEST SAYISI AZ İDDİASI

Kimlere test yapılabilir diye Bilim Kurulu ile çalışmada bulunduk. Ülkeye girdiğini gördükten sonra semptom olan herkese. Şimdi şu dönemde test sayısı fazla oluyor olacak.

Baştan düşük olan şimdi 3 binlere çıktığımız, önümüzdeki günlerde 5-6 binlere çıkacağımız, 10-15 gün demiştim, ileriki günlerde daha yükseğe çıkacağını belirtmek istiyorum.

Kimde varsa PSR cihazları iznini verdik. Bildirimi yapmayan özel firmalar olduğunu gördük. Pozitif vakaların bizde bilgisi olması lazım. Temas ettiği kişilerde tarama yapılmalı. O bilgiyi verecek her kurumla çalışmak istiyoruz. PSR yöntemini yaygınlaştırdık. Tarama ile birlikte sayı katlanarak devam edecek.

Bundan sonraki süreçte sayılar artmış olacak. Alt yapımızda sorun yok.  Hiçbir labaratuar testinden ücret almıyoruz

VAN'DA VAKA SAYISI 10'UN ÜZERİNDE DEĞİL!
İlaç dahil olmak üzere ücretini vererek alıyoruz. Van özelinde artan bir vakamız var. Ama sayısı 10'un üzerinde değil. Türkiye'de bir bölge lokalize değil. Ülkenin genelinde olan pozitif gördüğümüz vakaları biliyoruz. Van bunlar içinde değil.

Ek ödeme için Maliye Bakanlığımızın onayladığı tavandan performans uygulamasını devre dışı bırakıyoruz. Tavrandan performansı vermeyi onayladılar. 32 bin personeli de en hızlı şekilde almak üzere organizasyon içindeyiz. Şu dönemde başka sektörle ilgili yaklaşımlar olabilir. Sayın Maliye Bakanımız açıklar.

Üniversitelerimizden Sağlık Bakanlığı'n geçişe izin vermeyeceğiz.  İstifa edenleri almayacağız. İstifa edenler olduğunu biliyoruz.

VAKALAR TÜM TÜRKİYE'YE YAYILDI

Vakaların tüm Türkiye'ye yayıldığını söyleyebilirim.

OECD ortalamasına göre yoğun bakım yatağı ve vantilatör sayısı en fazla olan ülkeyiz.

Şu süreçte herhangi bir sorun olmadığını, vatandaşlarımızın kendileri izole etmeleri gerektiğini, erken dönemde pozitif olanlara ilacın başlanması, solunum sıkıntısı oluşumunu önlemek, yapılması gereken en uygun tedaviyi devreye sokarak elimizden gelen gayretleri uygulamııış olacağız.

Baştan vakaların hepsi yurt dışı ağırlıklı idi. Şimdi yurt dışının temaslısının temaslısı olmaya başladı. Giderek hastanın arttığını söyleyebilirim.

ÇALIŞANLARA YAPILACAK EKONOMİK DESTEKLER

Genel bir çalışma olduğunu biliyorum. Sağlık çalışanları için 3 aylık tavanın maliyeti 1 buçuk milyar.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/4104050/saglik-bakani-virus-vakalari-tum-turkiyeye-yayildi