Balcı," Ekmek ambalajsız satılmayacak"

Genel Başkan Balcı, Bakanlığın tüm il müdürlüklerine ekmek ve ekmek çeşitlerinin satışı ile ilgili aldığı tedbirleri bildirmesi üzerine Federasyon olarak tüm odalara yönelik yayınladığı genelgesinde, ekmek satışlarına gerekli özenin gösterilmesini istedi.

Genel Başkan Balcı, ekmek satışının fırınlarda “Ambalajsız olarak piyasaya arz edilen ekmek ve ekmek çeşitleri satışında, ürünler tüketici tarafından doğrudan alınması engellenecek, işletme görevlileri tarafından gıda ile temasa uygun kağıt-plastik esaslı bir ambalaj malzemesi veya poşete konularak görevlinin kontrolünde satışa sunulacaktır” dedi.

Ayrıca, fırınlar dışında sadece bakkal ve marketlerde hijyen koşullara göre ekmek satışı yapılması gerektiğinin de altını çizen Balcı, “Bakanlık genelgesi kapsamında, ayrıca Pazar, manav gibi yerlerde, sokaklarda seyyar araçlarda da ambalajlı veya ambalajsız olan ekmek ve ekmek çeşitleri satışı yapılmayacaktır” dedi.

Bakkal, market ve fırınlar ekmek satışının maskesiz ve eldivensiz yapılmayacağına vurgu yapan Genel Başkan Balcı, “Tüketicilerimiz ekmeğini gönül rahatlığı ile alabilirler. Fırınlar dahil, bakkal, market gibi yerlerde ekmeğe eldivensiz ve maskesiz direk elle temas olmayacak. Tüm fırıncı esnaflarımızın genelgeye uymasını önemle rica ediyoruz” dedi. Balcı, ayıca çarşı, pazaryeri, kaldırım üstü gibi yerlerde ambalajlı da dahi olsa ekmek satışının yasaklandığına ayrıca dikkat çekti.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/4110958/balci-ekmek-ambalajsiz-satilmayacak