Artık son verin bu köpüklü şova!

Hakan Turhan
Hakan Turhan

Coronavirüs için tüm Türkiye'de olduğu gibi ilimiz  Sakarya'da da çok sayıda tedbir alınıyor.

Vatandaşlar bireysel, belediye ve diğer yetkili kurumlarda kendilerince iyi niyetli(!) olarak bir dizi önlemi almaya çalışıyor. 

Bu kapsamda güzel ve örnek alınması gereken bir çok tedbir de uygulanıyor.

Buraya kadar her şey güzel de; son günlerde uzmanların gereksiz olduğunu açıkladıkları bir önlem (!) var, ısrarla yapılmak istenilen...

Türkiye genelinde bir çok belediyenin yaptığı gibi bizim belediyelerimizde vermişler temizlik ekiplerinin eline fırçayı , köşe bucak her yeri köpür köpür köpürtüyorlar.

Bazı belediyelerde gerçekten dezenfekte malzemesi kullarak cadde ve sokakları dezenfekte çalışmaları yapıyor. 

Oysa bilim insanları bangır bangır bağırıyor. 

“Bu durum virüsün yayılmasını engellemediği gibi aksine yararlı bakterilere zarar verip ekosistemin dengesini bozarak başka virüslere davetiye çıkarabilir”  

Hatta geçtiğimiz günlerde sayıyı tam hatırlayamadım ama 30'a yakın çevre derneği "Caddelerde dezenfektasyon yapılması, şov yapmaktan başka birşey değil" diye açıklama yaptı.

Hadi bunlar bilim adamlarının açıklamaları, işi benim gibi bilmeyen cahiller bile bu kimyasalların tüm böcekleri, karıncaları, hatta bu suyu içen kuşları, hatta hatta köpek ve kedileri öldürebileceğini düşünebiliyorken bizim belediyeler neden halen bu yöntemden vazgeçmiyor, anlamış değilim.

Onca yıldır sulayıp büyütülen, binlerce lira para verilerek dikilen ağaçların köklerine giden bu kimyasalları konuşmak istemiyorum bile. 

Daha yeni Çark Caddesi'nde esnafa sabunlu sularını ağaç köklerine döküyor diye kızıp ceza kesmekle korkutan bizim belediye değilmiydi?

Eeee nedir  o zaman bu tezat davranış? 

Coronavirüs her türlü zeminde yaşıyor tamamda...

Bizim almamız gereken dezenfekte önlemi bu değil.

Bu virüs kapsüllü yani ağır bir virüs öyle havada uçan cinslerden değil...

Sokakta yürüken burnunuza-ağzımıza girecek bir virüs hiç değil.

Vatandaşlarda dillerini Çark Caddesi'nin zeminine sürte sürte gezmediğine göre bu yapılan külliyen israf, külliyen zarar... 

Dezenfekte malzemelerini sokağa dökeceğinize halka dağıtsanız, 15-20 tane adama tüm gün fırça ile sokak fırçalatacağınıza ellerine birer dezenfekte jeli verip ana caddelerde gezenlere dağıttırsanız bence daha mantıklı olur. 

Hatta belediye otobüsü seferlerini arttırıp kişi sayısını azaltmaya çalışsanız, insanların yan yana gelmemesi için çaba harcasanız. Vatandaşların sokağa minimum düzeyde çıkması için imkaanlarınızı harcayıp, zamanınızı bu yönde kullansanız daha faydalı olur. 

Lütfen bırakın bu şovuda biraz işi ciddiye alın... 

Bu iş çocuk oyuncağı değil.

İmkaanları ve en kıymetlisi zamanı yerinde ve doğru kullanın...

- Medyabar, Hakan Turhan tarafından kaleme alındı
https://medyabar.com/makale/4117197/hakan-turhan/artik-son-verin-bu-kopuklu-sova