İl Pandemi Kurulu toplandı. İşte alınan kararlar

“Tedbirler En Üst Seviyede Olacak”

Sosyal izolasyon ile sosyal mesafeyi en üst seviyeye taşıyacak her türlü ilave tedbirlerin ele alınıp karara bağlandığı toplantıya Vali Ahmet Hamdi Nayir’in yanı sıra; Garnizon Komutanı ve 7. Komando Tugay Komutan Vekili Piyade Komando Alb. Mustafa Köse, Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, Vali Yardımcısı Mehmet Fatih Çiçekli, İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Cengiz Yiğit, daire müdürleri ve STK temsilcileri katıldı.

“Pandemi Planları da Görüşüldü”

İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü’nün teşkilatın çalışmaları ve ilimizdeki son durum hakkında bilgiler verdiği toplantıda, Cumhurbaşkanlığının tedbir kararları ve Sağlık Müdürlüğünün pandemi planları çerçevesinde personel, hastane ve tıbbi teçhizat konuları, sağlık personeli görevlendirmeleri, tüm sağlık kuruluşlarında yeterli sayıda yataklı servislerin olası/kesin tanılı vakalar için planlanması, sağlık personelinin mesai sonrası kalabileceği misafirhaneler, sosyal tesisler ve yurtların planlanması hususları da görüşüldü.

SEAH'TA SALGIN ÖNLEMLERİ

Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin büyük bölümü geçtiğimiz günlerde kapatılmış ve  koronavirüs tespit edilen hastaların kullanımına hazırlanmıştı. Ülke genelinde vaka sayısında yaşanan artış nedeniyle yeni tedbirler alınmasına karar verildi. Vaka sayısının artmaması ve virüsün yayılmaması için 3.katta bulunan Kadın Doğum, Beyin Cerrahi ve Kardiyoloji servisleri hafta sonu taşınacak. Yetkililerden koronavirüs ile mücadelede taşıyıcı zincir halkasının kırılması için bu kararın alındığı öğrenildi. Sakarya’nın vaka sayısının ülkede ki artış hızında olmadığı bunun sebebinin ise alınan tedbirlerden kaynaklı olduğu öğrenildi.

YENİ KADIN DOĞUM AÇILACAK

Salgınla en etkin mücadelenin vatandaşların kendilerini izole etmesi gerektiğine vurgu yapan uzmanlar, daha çok insana test yapıp, insanlarla temassız bir şekilde izole etmeyi planlıyor. Bu kapsamda Eğitim Araştırma Hastanesi’nin yanında yapılan Sakarya Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’nin kısa sürede hizmete alınması planlanıyor. Virüs ile mücadele döneminde karantina hastanesi olması planlanan Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’nde ki eksiklerin giderilmesi için yoğun mesai harcanıyor. Bu kapsamda yeni  Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’nin bir an önce açılması için çalışmalar hızlandırılacak

“Kararlar İvedilikle Paylaşılacak”

Kurulun Sakarya’nın özel durumu göz önünde bulundurularak alınacak ilave tedbirler için gerekli koordinasyonun sağlanmasına büyük katkısı olacağını ifade eden Vali Nayir, burada alınan kararların başta İçişleri Bakanlığı olmak üzere ilgili Bakanlıklar ile kamu kurum ve kuruluşlarıyla da ivedilikle paylaşılacağını ifade etti.

“Ek Tedbirlere Dair Alınan Kararlara Vurgu Yapıldı”

Sabah gerçekleştirilen İl İdare Kurulu Toplantısında ele alınan konulara da değinen Vali Ahmet Hamdi Nayir özellikle otobüs seferleri ile ilgili alınan ek tedbirler konusunda; 24 saat esasına göre İl Emniyet Müdürlüğü yetkilisinin koordinesinde Büyükşehir Belediyesi, Terminal Şube Müdürlüğü ile SATSO temsilcilerinden oluşan ve 3 vardiya dönüşümlü olacak şekilde bir kurul oluşturulması, tüm iş ve işlemlerin Otogarda bulunan yönetim ofisinden gerçekleştirilmesi, Otogara giriş ve çıkışın tek/sınırlı kapıdan yapılması, sağlık ekibi için de uygun bir odanın ayrılması ve gelen bildirimlerin sağlık ekibiyle paylaşılması, ilçelerde de aynı uygulamaların Kaymakamlıklarca uygulanması kararlarının alındığını ifade etti.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/4117497/il-pandemi-kurulu-toplandi-iste-alinan-kararlar