Başkan Altuğ pandemi kurulunun aldığı kararı değerlendirdi

Uzaktan erişimle gerçekleştirilen toplantıya Meclis Başkanı Talip Kuriş ve Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, SATSO Yönetim Kurulu toplantı salonundan iştirak ettiler.

Meclis başkanı Talip Kuriş Başkanlığında yapılan Mart Ayı Olağan Meclis Toplantısı, meclis üyelerinin çoğunluğunun çevrimiçi katılımı ile gerçekleştirildi.

Yoklama ve gündem maddelerinin oylanmasının ardından 1170 no’lu Meclis oturumuna ait tutanak görüşülerek oy birliği ile kabul edildi. Şubat ayı Kat’i Mizan ve ekleri ile Bütçe İzleme Raporu, Hesapları İnceleme Komisyonu Başkanı Vahap Gün’ün sunumunun ardından oylanarak, meclis üyeleri tarafından tasdik edildi.

Yönetim Kurulu’nun aylık faaliyetleri ve SATSO çalışmaları hakkında bilgi vermek üzere kürsüye gelen SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ dünya, ülke ve şehir gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulunarak SATSO faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, toplantının sonunda meclis üyelerinin Meslek Komitelerinin Sorunlarının Görüşülmesi ile Dilek ve Temenniler bölümündeki görüş ve önerilerini değerlendirdi.

Başkan Altuğ değerlendirmesinde; “Üyelerimizden gelen tüm talepleri hem üst kuruluşumuz TOBB’a hem de İl Pandemi Kuruluna iletiyoruz. İnsanlarımızın bu süreçte yasaklara uyması çok önem arz ediyor. Bu pandemiyi ancak önlemlere uyarak aşabiliriz.

Çark caddesinin kapalı olması meselesi elbette ticareti olumsuz etkiliyor. Çark caddesi ve etrafının kapatılması ile ilgili İl Hıfzıssıhha Kurulu ile alakalı değildir. Adapazarı İlçe Pandemi kurulu bu kararı almıştır. Üyelerimizin isteği doğrultusunda İl Pandemi Kuruluna talepleri iletebiliriz. Üyelerimizin ne istediği önemlidir. İnsanlarımız maalesef kurallara riayet etmiyor. Sokağa çıkma yasağında bile sokağa çıkanlar var. Dükkanları veya üst kattaki ofisleri açtığımızda bunun önünü alamayız. Hangisi bizler için önemli? Ticaret mi?, halk sağlığı mı? Bazı durumları kabul etmek gerekiyor. Böyle devam ederse bu şartlarda virüsü yenmemiz mümkün değildir. Bazı önlemleri devam ettiremezsek daha da kötü duruma düşeriz. Bu süreçte ticaret de sanayi de aynı şekilde etkileniyor. Birbirinden ayıramayız. Kurallara uymamız gerekiyor.

Tüm sektörlerin mücbir sebep kapsamına alınması konusunda çalışmalarımız devam ediyor. Sektörlerin bu mücbir sebep kapsamından faydalanması konusunda işleyişte aksaklıklar olduğunu görüyoruz. Özel okulların da devlet desteklerinden faydalanması konusundaki talepleri de iletiyoruz. Çözülmesini bekliyoruz

Kira ödemeleri konusunda ciddi sıkıntılar yaşanıyor.  Kredi faizleri ile ilgili KGF’nin ciddi çalışmaları var ancak kira ile ilgili şu anda bir gelişme yok.

Taleplerimiz doğrultusunda İşe devam kredisi kapsamında Hazine Destekli KGF kefaleti 100 milyar liraya, kullanılabilecek kredi limiti 125 milyar liraya çıkarılmıştır. Bu kapsamda öncelikle COV:D-19 nedeniyle olumsuz etkilenen üyelerimiz kamu bankalarına başvurabilirler.

11. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Ahmet Serbes Çark Caddesi’nde pandemi kurulu tarafından alınan kararların eksik olduğunu dile getirerek “Tüm dünya bun süreci en az hasarla atlatmanın yoluna bakıyor. İlçe Pandemi Kurulunun aldığı kararı maalesef eksik buluyorum. Esnaflarımızın borçları, ödemeleri, sorumlulukları var ve maalesef çok endişeliler. Çark Caddesi kapatıldı ancak diğer caddeler ise açık olacak ve Çark Caddesindeki insanlar aynı şekilde bu caddelere gelecek, işletmeler aynı kalabalığa hizmet vermeye devam edecek. Çark caddesinde bütün dükkanlar kapalıyken bile cadde yine çok kalabalık bir durumda çünkü bir geçiş güzergahı olarak da kullanılmaktadır. Ne yazık ki salgın sürecinde günah keçisi esnaflar kabul ediliyor. Bir yer açık bir yer kapalı olmaz. Esnaflarımızın bir suçu yok.” diye konuştu.

- Medyabar, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/4173257/baskan-altug-pandemi-kurulunun-aldigi-karari-degerlendirdi