Dükkan sahiplerine çağrı: kira konusunda anlayışlı olunmalı

Konu ile ilgili değerlendirmede bulunan 9. Meslek Komitesi Başkanı Mehmet Mustafa Kulaksız, salgının daha fazla yayılmaması için alınan tedbirlerin yerinde olduğunu ancak diğer bir yandan da ticareti durma noktasına getirdiğine ve esnafın zor durumda olduğuna dikkat çekerek, “Hem sağlık hem de ekonomik olarak dünyada eşine daha önce rastlanmayan bir süreçle mücadele ediyoruz. Devlet kuruluşlarımız, sivil toplum kuruluşları ve özellikle sağlık çalışanlarımız ülkemizin sağlıklı geleceği için çalışmaya devam ediyorlar. Bizler vatandaşlar ve esnaflar olarak alınan tedbirlere uymaya özen göstermeli, kendimizin ve toplumun canını hiçe saymamalıyız.

Dükkan Sahipleri Anlayışlı Olmalıdır

Ancak alınan tedbirler maalesef ticari hayatı da olumsuz etkilemiş ve durma noktasına getirmiştir. Halkımızın toplu olarak bir yerlerde bulunmasını engellemek amacıyla esnaf statüsündeki birçok firmamız süreç bitinceye kadar kepenklerini kapatmış bir durumda beklemektedirler. Bu süreçte devletimiz destek programlarıyla ekonomik olarak kaybın en aza indirgenmesi için çalışmaktadır. Firmalar bu süreçte ekmek teknelerini ve çalışanlarına sağladıkları istihdamlarını korumak için mücadele ediyorlar. Ancak dükkanlarında kiracı olarak faaliyetlerini yürüten esnaf kardeşlerimiz kira konusunda dükkan sahipleriyle karşı karşıya kalmış durumdalar. Dükkan sahiplerinin üyelerimizin ticari faaliyetlerinin pandemi sonrasında da devam edebilmesi için kira ödemeleri konusunda anlayışlı olmalarını bekliyoruz.” dedi.

Ben değil biz olma döneminden geçiyoruz

9. Meslek Komitesinden Yönetim Kurulu Üyesi Bünyamin Müftüoğlu ve Meclis Üyesi Ömer Arslan da  ticari faaliyetlerin sürekliliği için daha fazla kolaylıklar sağlanması gerektiğini ifade ederek “Yaşanan pandemide, ‘ben’ değil ‘biz’ olma döneminden geçiyoruz. Gün birlik olma, birbirimize her zamankinden fazla destek olma günüdür.  Dükkan sahiplerinin kiracı olan ticaret erbabımıza, esnafımıza ödemeler konusunda anlayışlı davranmaları bu dayanışmayı destekleyecektir.

Dükkan sahipleri bu süreçte herkes gibi ellerini taşına altına koymalı ve kira konusunda hoşgörülü olmalılar. Böyle bir zamanda dayanışma olmazsa hem dükkan sahipleri, hem kiracılar ticari anlamda uzun süre sarılamayacak yaralar alabilir. Herkes zor durumda ve ticari hayatın devamlılığının, sağlanması adına bu zorluğu birbirimizin faydasına işler yaparak aşabiliriz. Dükkan sahiplerinden bu süreçte daha hoşgörülü olmalarını temenni ediyoruz.” dedi.

- Medyabar, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/4181390/dukkan-sahiplerine-cagri-kira-konusunda-anlayisli-olunmali